Lembergs: ES jābūt stingrai nostājai, tā nedrīkst piekāpties Lielbritānijas priekšā

Eiropas Savienībai (ES) jāietur stingra pozīcija pret Lielbritāniju un tā nedrīkst savās prasībās atkāpties, komentējot pašreizējo “Brexit” procesu, sacīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

“ES jābūt cietai pret britiem. Lielbritānijai 100% jāizpilda ES noteikumi, kādus tā uzņēmusies pievienojoties savienībai. Viņai ir jāsamaksā 52 miljardi eiro un ne cents mazāks, un jānodrošina brīva kustība ar Īriju, kas ir Eiropas Savienības dalībvalsts,” sacīja Ventspils mērs.

Viņš uzskata, ka ES jābūt stingrai un ļoti cietai pozīcijai, un tā nedrīkst atkāpties Lielbritānijas priekšā ne par centu, ne par milimetru. “Redzot, cik vājš ir [Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods] Junkers, es domāju, ka briti apspēlēs Eiropas Savienību un mūs arī,” sacīja Lembergs.

Kā piemēru ES vājumam, Lembergs minēja ziņas, ka Lielbritānija 52 miljardu eiro kompensācijas vietā iecerējusi maksāt 42 miljardus, no tā savukārt zaudētājas būs nabadzīgākās ES dalībvalstis, tai skaitā Latvija.

“Jābūt ļoti cietai pozīcijai, lai citas dalībvalstis zinātu, ja tās stājas ārā, tad stājas ārā un tam būs sekas,” pauda Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs.

“Ja briti izies “sausām kājām”, nepildot savas saistības, tas būs labs stimuls izstāties arī pārējiem,” uzskata Lembergs.

Jau vēstīts, ka Lielbritānija šī gada marta beigās iesniedza Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam premjerministres Terēzas Mejas parakstīto vēstuli par Lisabonas līguma 50. panta iedarbināšanu, oficiāli uzsākot izstāšanās procedūru no Eiropas Savienības. Tas aizsāka divu gadu garu “Brexit” procesu – līdz 2019. gada 29. martam jāpanāk vienošanās par pilnīgu izstāšanās pabeigšanu.

Jau vēstīts, ka Lielbritānijas pilsoņu vairākums 2016. gada 23. jūnijā notikušajā vēsturiskajā referendumā izšķīrās par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. “Brexit” atbalstīja 51,9%, pret bija 48,1% balsstiesīgo iedzīvotāju.