Lembergs: Ap pašvaldību budžetiem veidojas kritiska situācija

Latvijas pašvaldību budžetiem ir izdarīts nāvējošs trieciens – situācija veidojas kritiska, žurnālistiem sacīja Ventspils mērs Aivars Lembergs, informējot, ka, ņemot vērā to, ka valsts budžets vēl nav gatavs, Ventspils pašvaldības budžets ir sastādīts ļoti piesardzīgi.

“Pašvaldībām ar budžetiem veidojas kritiska situācija,” norādīja Lembergs, skaidrojot, ka pašvaldību budžetu ieņēmumi ir ar minimālu pieaugumu, kamēr valsts budžeta ieņēmumi ir ar lielu un strauju pieaugumu. “Valsts izmanto savu dominējošo stāvokli un pārkāpj Eiropas pašvaldību hartu, izveidojot situāciju, ka Latvijā ir nevis pašvaldības, bet vietējās padomes,” uzsvēra politiķis.

Viņš skaidroja, ka Eiropas pašvaldību harta nosaka, ka pašvaldībām ir jābūt saviem, stabiliem ieņēmumiem, lai pašvaldības var organizēt ilgtermiņa attīstības plānus un politiku. “Pie šādas situācijas, kāda vērojama Latvijā, valdība, īpaši Kučinska valdība, sadāvināja visādas atlaides uz pašvaldību budžeta rēķina,” norādīja Lembergs.

Situāciju pasliktināja arī tas, ka iedzīvotāju ienākumu nodoklis tika samazināts, bet sociālais nodoklis tika palielināts, lai arī iepriekš bija paziņots, ka darbaspēka nodokļi netiks palielināti.

Viņš norādīja arī uz to, ka nodokļu reformas dēļ strauji nokrities pašvaldību budžetos ieskaitāmo nodokļu ieņēmumu īpatsvars kopbudžeta nodokļu ieņēmumos, neskaitot speciālās dotācijas. Ja iepriekšējos gados šīs īpatsvars turējies 19,6% atzīmē, tad šogad tas ir samazinājies līdz 19,3% un, ņemot vērā šī gada plānu, ir zem 18%.

Lembergs gan atgādināja, ka 2018. gada budžetā tika ierakstīts, ka pašvaldību kopējie ieņēmumi no nodokļiem nevarēs būt mazāki par 19,6% no valsts konsolidētā kopbudžeta ieņēmumiem. Ja pašvaldība to nesasniedz, valsts šo starpību piemaksā. Taču tas likumā esot jāapstiprina katru gadu no jauna. “Tas cipars, kāds veidojas uz 2019. gadu, ir 104 miljoni eiro deficīts. Tie ir aptuveni 50 eiro uz katru iedzīvotāju dotajā teritorijā, tā kā situācija ir kritiska, un faktiski Kučinska valdība šajā ziņā ir devusi nāvējošu triecienu pašvaldību eksistencei,” norādīja Lembergs.

“Valsts peldas naudā, bet pašvaldībām ir aizvien pieaugošas problēmas,” norādīja politiķis, skaidrojot, ka visām pašvaldībām ir saistības un tās ir jāpilda, kā arī ir pašvaldību attīstību plāni, par kuriem nav garantija, ka pašvaldības pie šāda budžeta spēs tos izpildīt.

Lembergs neslēpa, ka izskan runas, ka varētu tikt rīkots arī Vislatvijas pašvaldību streiks.

Foto: F64