Kāpēc pazūd kioski Rīgas ielās?

Rīgas centrā sāk pazust Narvesen kioski, kuros varēja iegādāties preses izdevumus, braucienu biļetes sabiedriskajā transportā, ūdeni vai uzkodu, suvenīrus un citas lietas, kas ir vai nu nepieciešamas, vai spontāns pirkums, kad par kaut ko vajadzīgu atceras garāmejot.

Narvesen kioska vairs nav pie pamatskolas Rīdze, kur ir arī sabiedriskā transporta pieturvieta. Nu ir pazudis arī tā brālis, kas bija novietots K. Valdemāra ielas pretējā pusē starp pieturvietu un Nacionālo teātri. To vairs nav Merķeļa ielā pie Rīgas cirka un pie Centrālās stacijas, vēsta NRA.lv.

Rīgas pilsētas būvvalde pilsētas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas teritorijas apstādījumu teritorijā vairs neizsniedz īslaicīgo būvju izvietošanas atļaujas, tāpēc kiosku atrašanās tur nav pieļaujama – beidzies līgumā noteiktais termiņš, aģentūrai LETA skaidroja Rīgas pilsētas būvvaldē.

Latvijas Preses izdevēju asociācijas izpilddirektors Guntars Līcis sacīja, ka šādu pašvaldības rīcību var vērtēt vai nu kā dumjību, vai ļaunprātību.

Kiosku likvidēšana negatīvi ietekmē preses pārdošanu un tirāžas, īpaši laikrakstiem. Avīzes pirkums ir visbiežāk impulsīvs. Gāju, ieraudzīju, nopirku. Jo mazāk kiosku, jo vairāk tas ietekmē cilvēku informētību. Nav noslēpums, ka lielveikalos laikraksti nebūt nav novietoti goda vietā. G. Līcis arī pievērš uzmanību tam, ka tūristi, kuri Rīgas centrā ir visvairāk, kioskos var iegādāties suvenīrus, atspirdzinājumus un izdevumus citās, ne latviešu valodā. Viņš uzskata, ka lielveikalos tūristi diez vai meklēs to, ko spontāni iegādājas kioskos. Jā, arī tas ir impulsīvs pirkums, taču tūristiem ērts. Vairāki kioski atradās pie sabiedriskā transporta pieturvietām, vajadzības gadījumā tur varēja iegādāties braucienu biļetes. G. Līcis vērtē, ka pašvaldība, pieņemot šādu lēmumu, ir rīkojusies vienpusēji, neizvērtējot.

Rīgas pilsētas būvvalde skaidro, ka Rīgas vēsturiskajā centrā visām īslaicīga rakstura būvēm – kioskiem, kuri atrodas Rīgas vēsturiskā centra apstādījumu teritorijā un kuriem beidzies izvietošanas termiņš – atļaujas vairs netiek dotas. Šie noteikumi stājušies spēkā 2013. gadā. Ja būvvalde nepagarina kioska izvietošanas termiņu, tas ir jānojauc. Iepriekš pieminēto kiosku nojaukšana ir saistīta ar termiņa beigām, turklāt to līdzšinējā atrašanās vietā ir plānots paplašināt sabiedriskā transporta pieturvietas vai labiekārtot vai mainīt apkārtni. Tas attiecas uz kiosku pie Nacionālā teātra. Rīgas dome tur paredzējusi veidot Latvijas simtgadei veltītu pastāvīgu vides objektu.

Rīgas domes Īpašuma departamenta pārstāve Baiba Gailīte informē, ka vakar arboristi sāka darbus, lai nodrošinātu vides objekta Laika priekškars izvietošanu alejā pie Latvijas Nacionālā teātra. Šonedēļ arboristi nomainīs ap vecajiem kokiem sablīvēto augsni pret porainu un ar organiskajām vielām bagātīgu augsnes sastāvu. Pāri zaļajai zonai tiks izvietots metāla režģis, saglabājot atstarpi starp režģa konstrukcijām un augsnes virskārtu.

Antra Gabre