Jaunais Polijas premjers neatbalsta ideju par “vairāku ātrumu” Eiropu

Jaunais Polijas valdības vadītājs Mateušs Moraveckis paziņojot, ka atbalsta Polijas viedokli, noraidījis ideju par tā dēvēto “vairāku ātrumu” Eiropas Savienību (ES).

Solot turpināt līdzšinējās valdības īstenoto ekonomisko un sociālo politiku, Moraveckis paziņojis, ka nevēlas, ka Eiropa tiktu sadalītā tā saucamajās sliktajās un labākajās valstīs. “Aizvien biežāk kāds saņem lielāku Eiropas Savienības atbalstu, visbiežāk tās ir spēcīgākās valstis. Tas nav pareizi,” uzskata jaunieceltais Polijas premjers.

Uzrunā parlamenta deputātiem Moraveckis arī aicināja oficiālo Briseli respektēt Polijas viedokli šajā jautājumā un norādīja, ka ir vairāki citi jautājumiem, par kuriem nāksies meklēt kompromisu ar Briseli, tai skaitā par tiesu sistēmas reformu.

Jau ziņots, ka Lielbritānijai, gatavojoties atstāt ES, pastiprinājušās debates par “vairāku ātrumu” ES ideju, kurā dažas dalībvalstis izvēlētos integrēties straujāk par pārējām zināmās politikas jomās.

Polija un citas ES austrumu dalībvalstis, kas vēl nav pievienojušās eirozonai, uztraucas, ka 19 valstu eirozona varētu integrēties dziļāk un straujāk, atstājot šīs valstis tālu aizmugurē.

Pirmais, kas sācis runāt par “vairāku ātrumu” Eiropu ir Francijas prezidents Emanuels Makrons, kurš aicināja veidot jaunu politiku, sakot, ka „avangarda” valstu kodolam vajadzētu būt vadībā, padziļinot ES integrāciju.

Šis plāns ietver eirozonas budžeta izveidošanu, kuru pārraudzītu eirozonas finanšu ministrs un jauns parlaments, un tā būtu ievērojama institucionāla pārmaiņa.

Foto: Pixabay