Ģimenes ārstus soda par dalību protesta akcijā

Veselības ministre Anda Čakša nesen publiski atzina, ka Veselības ministrijai neesot datu, cik ģimenes ārstu piedalījušies protesta akcijā, taču tas netraucē Nacionālajam veselības dienestam neizmaksāt kapitācijas naudu lielai daļai ārstu par dienām, kad viņi streikojuši.

Veselības ministrija (VM) un Nacionālais veselības dienests (NVD) nosūtījuši paziņojumu ģimenes ārstiem, kuri piedalījās protesta akcijā, ka šiem ārstiem netiks izmaksāta kapitācijas nauda, turklāt ne tikai atalgojuma daļa, bet visa pacientu aprūpei paredzētā nauda, NRA.lv informē Latvijas Ģimenes ārstu asociācija.

Noņem naudu

Ģimenes ārstu asociācijas pārstāve, juriste Solvita Olsena uzskata, ka šāda rīcība nav pamatota, jo tikai daļa no kapitācijas naudas – 56 procenti – ir ārsta atalgojums, bet kapitācijas naudā ietvertas arī prakses uzturēšanas un citas izmaksas. Ja arī ģimenes ārsts streikoja, ārstu prakses bija atvērtas un pacientus pieņēma māsas.

Saskaņā ar likumu ir pieļaujams, ka streikotājiem streika laikā neizmaksā atalgojumu, un ar to ģimenes ārsti rēķinās, taču, nemaksājot kapitācijas naudu, ģimenes ārstu praksēm tiek nogriezts finansējums kopumā. Jāpiebilst, ka VM ģimenes ārstu streiku neuzskata par streiku, bet par protesta akciju, un acīmredzot lēmumu nemaksāt kapitācijas naudu ietekmējis arī šis viedoklis.

Nemaksāsim tikai algu

Nacionālais veselības dienests savukārt skaidro, ka tiem ģimenes ārstiem, kuri piedalījās asociācijas pieteiktajā protesta akcijā (pēc dienesta datiem, tie ir aptuveni 40 procenti ģimenes ārstu), netiks veikta kapitācijas naudas izmaksa par dienām, kurās pacientiem nav bijusi iespēja saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus. Pienākumu nodrošināt iedzīvotājiem valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu paredz starp ģimenes ārstiem un dienestu noslēgtais līgums, un atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem pamats valsts finansējuma saņemšanai ir valsts apmaksātu pakalpojumu sniegšana pacientiem. «Ja protesta laikā valsts apmaksātie pakalpojumi nav nodrošināti, ģimenes ārsta praksei nav pamata saņemt ikmēneša kapitācijas naudu. Pretējā gadījumā kapitācijas naudas maksāšana par nesniegtajiem pakalpojumiem būtu nepamatota valsts budžeta līdzekļu izlietošana,» skaidro NVD speciāliste Evija Štālberga.

Dienests arī skaidro, ka kapitācijas nauda ir tikai viena daļa no ikmēneša valsts finansējuma ģimenes ārstu praksēm. Pārējie valsts maksājumi par protesta akcijas periodu ģimenes ārstu praksēm tiks veikti. Tie ir maksājumi prakses uzturēšanai, par prakses personāla darbību lauku teritorijā, hronisko pacientu aprūpi, īslaicīgo un nereģistrēto pacientu aprūpi, kā arī citi maksājumi. Ģimenes ārstu prakses saņems arī maksājumu par medmāsas un ārsta palīga darbu, ja protesta akcijas laikā medmāsa vai ārsta palīgs turpinājis nodrošināt pacientiem valsts apmaksātu pakalpojumu sniegšanu praksē. Par darbu tā sauktā lēnā streika laikā, kad ģimenes ārsti atsāka pieņemt pacientus, ģimenes ārsti finansējumu saņems.

Kuri streikoja – atzīstas!

Ieturētā maksājuma apmērs ģimenes ārsta praksei, kura piedalījās protesta akcijā, no maksājuma par jūliju ir vidēji 17 procenti no kopējā maksājuma, pastāstīja E. Štālberga. Vidējais valsts maksājums vienai ģimenes ārsta praksei ir 4320 eiro mēnesī, un papildus prakse saņem ikgadējo maksājumu par darba kvalitātes novērtēšanu (vidēji 654 eiro gadā), kā arī pacientu veiktās pacienta iemaksas – vidēji 3300 eiro gadā.

Nacionālā veselības dienesta rīcība ir visnotaļ interesanta, jo nav skaidrs, kurām ģimenes ārstu praksēm kapitācijas nauda netiks maksāta. «Veselības ministrija līdz pat šai dienai nezina, kuri ārsti piedalījās Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas streikā un kuri nepiedalījās,» atzinusi veselības ministre Anda Čakša intervijā LETA. To viņa sacījusi, cenšoties attaisnot Veselības inspekcijas rīcību, kura protesta akcijas laikā pastiprināti kontrolēja ģimenes ārstu prakses. A. Čakša sacīja, ka «pārmetums, ka ministrija šantažē vai kaut kādā veidā ierobežo ģimenes ārstus, nav pamatots», vienkārši ar inspekcijas pārbaudēm vēlējās noskaidrot, kuri ģimenes ārsti streiko un kuri nē. Lai arī ministrija aicināja paziņot, kurš ģimenes ārsts streiko, tas nebija obligāts pienākums. Iespējams, vislielākie cietēji tādā gadījumā būs tie ģimenes ārsti, kuri godīgi paziņoja, ka piedalās streikā, un tieši viņi kapitācijas naudu nesaņems.

Inga Paparde

Foto: StockSnap/https://pixabay.com/en/users/StockSnap-894430/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/