Gašpuitis: Rūpniecība maijā – prognozes piezemējas, bet joprojām pozitīvas

Maijā rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 1.1%. Lai arī neierasti redzēt kritumu, trauksmei nav pamata. Šādu tendenci izveidojās ražošanas apjoma kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē (-16.4%), jo siltā un sausā laika ietekmē samazinājās elektroenerģijas ražošana hidroelektrostacijās un gāzes piegāde patērētājiem. Turklāt to pastiprināja pērn uzrādītie labie rezultāti. Tikmēr saglabājās kāpums apstrādes rūpniecībā (+2.9%), kā arī ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē (-7.1%).

Sausie laikapstākļi atstās ietekmi uz elektroenerģijas ražošanas apjomiem arī turpmākajos mēnešos. Tikmēr apstrādes rūpniecības apjomiem ir pamats turpināt augt, kaut temps palēnināsies, iespējams, būtiski. Koriģēsies apjomi noteiktos segmentos, piemēram, tekstilizstrādājumi, dzērieni, un bremzēs kopējo apjomu kāpumu. Kopējā konjunktūra eksporta tirgos joprojām ir labvēlīga. Par spīti tam, ka eirozonas noskaņojuma indeksi pēdējos mēnešos ir piezemējušies, tie norāda uz izaugsmes turpināšanos. Iekšzemes pieprasījums saglabāsies spēcīgs, ko atspoguļos tālāks kāpums ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē.

Tādejādi skatījums saglabājas pozitīvs, starptautiskās tirdzniecības saspīlējuma iespējamība sāk atstāt arvien smagāku ietekmi, kā dēļ turpmāko mēnešu prognozēs ir audzis nenoteiktības svars.

Dainis Gašpuitis, makroekonomikas eksperts