Finieri ražos beznodokļu zonā

Šonedēļ pieņemtais valdības lēmums piešķirt 11,4 miljonu eiro nodokļu atlaidi uzņēmumam Līgo auto paplašina beznodokļu zonu, kādu sev izveidot spējuši uzņēmēji Anna un Andris Ramoliņi.

NRA.lv norāda, ka dažas ziņas par valdības dāsni apdāvinātajiem cilvēkiem sniedz publiskās datu bāzes. Tur glabājas 2006. gada septembrī reģistrēts laulības līgums par Annas un Andra mantas šķirtību, toties šīs mantas apsaimniekošana notiek visciešākajā veidā. Firmas.lv uzrāda Andrim Ramoliņam piederošo SIA Stiga RM un Annai Ramoliņai piederošo SIA Līgo auto vienā un tajā pašā adresē Tukumā ar vienu un to pašu biroja telefonu. Pa to bija iespējams noskaidrot, ka uzņēmumu īpašnieki un vadītāji atrodoties nezin kur un šonedēļ nebūšot sasniedzami. Tādējādi mums jāpaliek pie publiski zināmajiem faktiem.

Valdības lēmumu par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlaidi 11,4 miljonu eiro apmērā Līgo auto izziņoja Ekonomikas ministrija, kurai bija uzlikts par pienākumu pieņemt un izvērtēt uzņēmumu lūgumus piešķirt tiem UIN atlaides, pretī solot ieguldījumus uzņēmumos. Līgo auto ir 33. uzņēmums, kura lūgumu valdība atbalstījusi. Kopš šā gada likums par UIN ir grozīts tā, ka nodokļa atlaides par ieguldījumiem uzņēmumi saņems automātiski, bet šogad turpināsies pārejas periods, kad nodokļa atlaides tiks piešķirtas arī individuāli uzņēmumiem, kuru lūgumi par atlaižu piešķiršanu iesniegti līdz pagājušā gada beigām. 11,4 miljoni aprēķināti kā ceturtā daļa 45,6 miljonu ieguldījumiem jaunas finiera rūpnīcas celtniecībai. Tās atrašanās vieta varētu būt Smārdes industriālais parks starp Rīgas – Ventspils šoseju un Tukuma jeb Jūrmalas lidostu. Engures novada pašvaldība jau pirms pāris gadiem informēja, ka atdevusi tur nomā astoņus hektārus zemes Līgo auto uz 12 gadiem par pusotru tūkstoti eiro gadā, neskaitot valstij pienākošos pievienotās vērtība nodokļa maksājumus. Uzņēmuma īpašnieku un vadītāju neklātbūtne liedz precizēt, vai tieši tur un kad mēs redzēsim uzņēmuma celtniecību.

Līgo auto vēl tikai pārtaps no meža cirtēja par koksnes pārstrādātāju, bet Stiga RM tieši šādu pārtapšanu jau ir paveikusi. 2014. gadā tā pārņēma izputējušo uzņēmumu Kurzemes finieris un patiešām atjaunoja tā darbību. Stiga RM rāda ceļu Līgo auto arī UIN atlaižu saņemšanā. Pagājušā gada aprīlī valdība nolēma atbrīvot Stigu RM no UIN līdz 2,9 miljoniem eiro proporcionāli 11,5 miljoniem eiro, kurus Stiga RM apņēmās ieguldīt Kuldīgas ražotnē. Tagad juridiski nodalītie, bet ģimeniski vienotie uzņēmumi grib pieckāršot finiera ražošanas apjomu varbūt Smārdē, bet varbūt Kuldīgā. Stiga RM izceļas kā pirmrindniece arī Eiropas Savienības palīdzības naudas apgūšanā.
Uzmanības vērta A. un A. Ramoliņu biznesa pazīme ir prasme balstīt savu biznesu ne vien uz valdības solījumiem kaut kad neiekasēt no viņiem to naudu, ko viņi varbūt kādreiz nopelnīs, bet pašiem iekasēt naudu no valsts šeit un tūlīt. Jā, publiski pieejamais Valsts ieņēmuma dienesta nodokļu maksātāju 2016. gada saraksts ierindo Stigu RM 180 684. vietā, kas ļoti augsta no tāda viedokļa, ka šajā saraksta sektorā atrodas uzņēmumi, kas pratuši gada laikā no valsts vairāk naudas saņemt, nekā paši samaksāt. Stigas RM neto maksājumu rādītājs, no valsts puses skatoties, ir -150,98 tūkstoši eiro, lai gan uzņēmuma veiktie iedzīvotāju nodokļa un sociālās apdrošināšanas maksājumi par 99 darbiniekiem pārsnieguši pusmiljonu eiro. Jāuzsver, ka tas viss noticis 2016. gadā, uz kuru vēlākās nodokļu atlaides neattiecas nekādā veidā. Ne tik tālu, bet tajā pašā virzienā bija attīstījies arī Līgo auto, kas par saviem 26 darbiniekiem samaksājis nepilnus 80 tūkstošus eiro, bet toties spējis savu kopējo neto maksājumu nodzīt līdz 12,9 tūkstošiem eiro. Tie, protams, nav 2017. gada dati, nemaz nerunājot par 2018. gada situāciju, par ko uzņēmumu vadītāji patiešām runāt nevēlējās.

Arnis Kluinis

Foto: Pixabay