ES dalībvalstīm būs jāformulē nostāja Polijas tiesu reformas jautājumā

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis aicinātas formulēt savu attieksmi pret Poliju saistībā ar tās īstenoto tiesu sistēmas reformu.

Kā zināms, aprīļa sākumā Polijas parlaments apstiprinājis vairākus grozījumus pretrunīgi vērtētajos likumos par Polijas tiesu varas sistēmas reformu, tādējādi nedaudz piekāpjoties Briseles prasībām.

Valdošās konservatīvā partijas “Likums un taisnīgums” atbalstītie grozījumi paredz ierobežot tieslietu ministra tiesības atlaist tiesas priekšsēdētāju vai priekšsēdētāja vietnieku. Lai pieņemtu lēmumu, amatpersonai būs jāsaņem šīs tiesas vadības un Nacionālo tiesnešu padomes piekrišana.

Vienlaikus opozīcijas partijas apšauba Polijas varas valdības centienus, norādot, ka tiesnešu padomē visi tiesneši esot pietuvināti tieslietu ministram un atbalstīšot viņa lēmumu.

Eiropas Savienības valstis aicinātas formulēt nostāju Polijas tiesu reformas jautājumā. ES dalībvalstīm savs viedoklis jāpauž līdz 26.jūnijam.

Lai arī pēdējās nedēļās sarunās ar oficiālo Varšavu panākts zināms progress, tas neesot pietiekams, lai novērstu sistemātiskus draudus tiesu varas neatkarībai Polijā.

Pēc Eiropas Komisijas viceprezidenta Fransa Timmermansa sacītā, sarunas nevarot turpināties bezgalīgi, un beidzot jāpieņem konkrēti lēmumi.

Neesot izslēgts arī variants, ka pret Poliju varētu tikt vērstas sankcijas, kas aizliegs valstij balsot par Eiropas Savienības tiesību aktiem.

Jau vēstīts, ka Polijā jau vairākus mēnešus turpinās strīdi par tiesu reformu. Polijas prezidents Andžejs Duda rosinājis izmaiņas pretrunīgi vērtētajos valsts tiesu sistēmas reformas likumos, par kuriem bažas pauduši gan opozīcijas deputāti, gan Eiropas Komisija, kura paziņojusi, ka saredz sistemātiskus draudus tiesiskumam Polijā.

Foto: Shutterstock