Ēnu ekonomika būvniecības nozarē pēdējo gadu laikā samazinājusies līdz 35%

Ēnu ekonomikas īpatsvars būvniecības nozarē pēdējo divu gadu laikā samazinājusies no 40% līdz 35%, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” atklāja Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane.

Latvijas būvniecības nozares uzņēmumi ceturtdien, 10.maijā, sāks parakstīt ģenerālvienošanos. Tā paredz noteikt minimālo algu būvniecības nozarē 780 eiro apmērā vai arī minimālo stundas likmi 4,67 eiro apmērā.

Kā LTV atklāja Fromane, būvniecībā situācija no 2015. līdz 2017.gadam jau ir uzlabojusies un ēnu ekonomika sarukusi visos nozares segmentos – gan samazinās aplokšņu algu īpatsvars, gan ienākumu neuzrādīšana. “Ēnu ekonomikas īpatsvars būvniecības nozarē samazinājusies no 40% līdz 35%,” informēja Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja.

“Būvniecības nozarei, protams, šis ir bija ļoti sarežģīts un ilgs ceļš, ko mēs esam gājuši divarpus gadus. Bet būvnieki ir spējuši apsēsties pie galda, vienoties par to, kas ir nepieciešamās lietas, lai nozare spētu attīstīties,” teica Fromane, piebilstot, ka uzņēmēji ir kļuvuši godīgāki.

Kā zināms, Ministru kabineta šā gada 8. maija sēdē atbalstīti Ekonomikas ministrijas rosinātie grozījumi Darba likumā, paredzot tiesības vispārsaistošajā ģenerālvienošanās, ja tā paredz būtisku atalgojuma pieaugumu nozarē, paredzēt mazāku piemaksu par virsstundu darbu, kas vienlaikus nevar būt mazāka par 50% no ģenerālvienošanās noteiktās stundas likmes.

Piedāvājot šādus grozījumus likumā, Ekonomikas ministrijas mērķis ir veicināt ģenerālvienošanos noslēgšanu, īpaši būvniecības nozarē, kas kopā ar elektronisko darba laika uzskaiti ir visefektīvākais instruments ēnu ekonomikas un aplokšņu algu ierobežošanai, vienlaikus nodrošinot augtāku darbinieku tiesību un interešu aizsardzību.

Ģenerālvienošanos pirmā plāno slēgt būvniecības nozare, paredzot minimālo mēnešalgu 780 eiro apmērā, kas būtu aptuveni divreiz lielāka par valstī noteikto minimālo mēnešalgu.

Noslēdzot ģenerālvienošanos par minimālo atalgojumu, tā iegūs obligātu raksturu un attieksies uz visiem nozarē strādājošiem. Līdz ar to darba devējam būs pienākums maksāt darbiniekam atalgojumu, kas nav mazāks par koplīgumā noteikto atalgojuma līmeni.

Foto: Pixabay