Enerģētikas eksperts: Lielajiem rūpniecības uzņēmumiem jāsamazina OIK maksājums

Energoietilpīgajiem rūpniecības uzņēmumiem būtu jāsamazina elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājums, uzskata enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš.

Intervijā Latvijas Radio Ozoliņš norādīja, ka OIK sistēma strādā un lēmums samazināt jaudas maksājumu lielajām stacijām ir svarīgs lēmums.

“Ar OIK sistēmu Latvijā elektrības patērētājiem līdzīgi kā citu Eiropas valstu iedzīvotājiem uzlikts pienākums apmaksāt atjaunojamās un citu enerģijas veidu veicināšanu. Tikai Latvijā tas mums ir nesalīdzināmi sarežģītāk nekā jebkurā citā Eiropas valstī,” klāstīja Ozoliņš.

Kā skaidroja eksperts, par atjaunojamo enerģiju pagājušajā gadā trijās Baltijas valstīs samaksājām teju vienādas summas, bet Latvijas patērētāji samaksāja vēl divas ļoti ievērojamas komponentes sastāvdaļas: par gāzes elektrostacijām un jaudas maksājumus lielajām stacijā.

“Esam iegājuši fāzē, kad tas kļūst neciešami,” norādīja eksperts, skaidrojot, ka šī iemesla dēļ pieņemts lēmums samazināt jaudas maksājumus lielajām stacijām.

Viņš gan uzskata,ka lielajiem uzņēmumiem OIK maksājumu vajadzētu samazināt, pat ja tas palielinās izmaksas citiem patērētājiem.

Vienlaikus viņš gan nav pārliecināts, ka pirms Saeimas vēlēšanām šāds priekšlikums no politiķiem varētu izskanēt.

Kā zināms, lai veicinātu elektroenerģijas ražošanu no AER un augstas efektivitātes koģenerācijā, Latvijā kā atbalsta instruments tiek izmantots elektroenerģijas obligātais iepirkums un jaudas maksa par elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu. Papildu izmaksas, kas rodas atbalsta sniegšanas rezultātā, sedz visi Latvijas elektroenerģijas lietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam, maksājot OIK, kas papildus elektroenerģijas tirgus cenai, sadales/pārvades tarifam un pievienotās vērtības nodoklim tiek iekļauta elektroenerģijas gala cenā.

Foto:Couleur/https://pixabay.com/en/users/Couleur-1195798//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/