EM virza priekšlikumus, kas paredz, ka lielai daļai sadārdzināsies maksa par elektrību

Otrdien, 6. septembrī, valdība plāno vērtēt jaunus priekšlikumus, kas varētu būtiski paaugstināt maksu par elektrību aptuveni trešdaļai klientu.

Izmaiņas iecerētas attiecībā uz obligātā iepirkuma komponentēm (OIK), kas ir viena no elektrības rēķina sastāvdaļām. Patlaban tarifs visiem patērētājiem ir vienāds, bet Ekonomikas ministrija (EM)  piedāvā to diferencēt, kā rezultātā elektrība varētu kļūt dārgāka aptuveni trešdaļai klientu.

Tiek norādīts, ka dārgāk par elektrību nāktos maksāt veikaliem, birojiem, kā arī lietotājiem, kuriem nav efektīvi pieslēgumi. Dārgāka elektrība kļūs arī mājsaimniecībām ar zemu elektrības patēriņu.

Ieguvēji būšot lielie elektrības patērētāji, piemēram, ražotāji.

Elektroenerģijas obligātais iepirkums ir valsts noteikts atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo koģenerācijas stacijās vai no atjaunojamiem energoresursiem. Atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likumam atbalstu īsteno publiskais tirgotājs, kura pienākumus no 2014. gada 1. aprīļa pilda AS “Enerģijas publiskais tirgotājs” .

Publiskais tirgotājs iepērk elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros no elektroenerģijas ražotājiem, maksā garantēto maksu par elektrostacijās uzstādīto jaudu, sedz balansēšanas izmaksas, kā arī administratīvās izmaksas.

Pašlaik minētās publiskā tirgotāja izmaksas sedz visi elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam kā OIK maksājumu.

Foto:jniittymaa0/https://pixabay.com/en/users/jniittymaa0-701650//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/