Ekonomists: Darbaspēka nodokļu sloga samazināšana palīdzētu uzņēmumiem veiksmīgāk konkurēt starptautiskos tirgos

Krīze ir īstais brīdis samazināt darbaspēka nodokļu slogu, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste.

Pēc viņa sacītā, Latvijā darbaspēka nodokļu slogs ir salīdzinoši liels un atrodas virs vidējā rādītāja OECD valstīs, kā arī ir daudz augstāks nekā Lietuvā un Igaunijā. “Tas nozīmē, ka mūsu uzņēmumiem algot darbiniekus ir dārgāk nekā daudziem no mūsu konkurentiem. Līdz ar to darbspēka nodokļu slogu būtu loģiski samazināt, nodokļu ieņēmumus pārceļot uz citām nodokļu kategorijām,” uzsvēra Rutkaste.

Viņš skaidroja, ka darbaspēka nodokļu sloga samazināšana palīdzētu iedzīvotājiem, kuri krīzes laikā ir zaudējuši darbu, savukārt uzņēmumiem būtu iespējams veiksmīgāk konkurēt starptautiskajā tirgū.

“Tas pildītu divas labas lietas ekonomikā – palīdzētu uzņēmumiem veiksmīgāk konkurēt šajā pēckrīzes situācijā un palīdzētu cilvēkiem, kas krīzes ietekmē palikuši bez darba, ātrāk atgriezties darba tirgū,” sacīja Rutkaste.

Viņš atzīmēja, ka Latvijā darbaspēka nodokļu slogu pamatā veido iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).

“Ja mēs gribētu nodokļu slogu samazināt tā, lai atslogotu tieši zemo algu saņēmējus no nodokļu nastas, diemžēl tur vairs ar IIN samazinājumu neko daudz līdzēt nevar, jo neapliekamais minimums, atvieglojumi par apgādājamajiem nosaka to, ka tieši zemo algu saņēmēji IIN samaksā ļoti maz,” skaidroja eksperts.

Viņš skaidroja, ka darbspēka nodokļu slogu varētu mazināt, samazinot VSAOI likmi, daļu no sociālā budžeta izdevumiem pārceļot uz pamatbudžetu vai pašvaldību budžetu.