Degvielas cenas atkal raušas augšup; pieaugums būs vismaz 4 centri litrā

Pēc nedaudz vairāk nekā trim mēnešiem nodokļu izmaiņu dēļ degviela sadārdzināsies par 4 līdz 5 centiem litrā, nerēķinot iespējamās cenu korekcijas, ko varētu ienest notikumi pasaulē. Tā Karību reģionā plosījušās viesuļvētras dēļ Latvijā benzīna cena kopš septembra sākuma ir pieaugusi par aptuveni 5 centiem, dīzeļdegviela – par 6 centiem litrā. Savukārt gada laikā dīzeļdegvielas un benzīna cena pieaugusi par aptuveni 8 līdz 10 centiem litrā.

Degvielas uzpildes stacijās benzīna un dīzeļdegvielas cenas kāpa ik pa pāris dienām. Pagājušās ceturtdienas pēcpusdienā Circle K degvielas uzpildes stacijā Juglā benzīns maksāja pat 1,20 eiro litrā. Circle K Latvia mazumtirdzniecības vadītājs Viesturs Astičs gan NRA.lv uzsver, ka pašreizējais degvielas cenu līmenis nav augstāks, kā tas bija vasaras sākumā, turklāt tas ir būtiski zemāks, salīdzinot ar gada sākumu. Savukārt pēdējās izmaiņas degvielas cenās esot radījis naftas produktu cenu pieaugums biržā, ko galvenokārt ietekmējušas viesuļvētras Karību jūras reģionā.

Arī Neste Latvija mazumtirdzniecības vadītājs Armands Beiziķis degvielas cenu kāpumu skaidro ar naftas produktu cenas kāpumu biržā.

Viesuļvētru, plūdu vai citu globālu notikumu spiediens uz degvielas cenām var būt arī īslaicīgs, bet nodokļu ietekme ir krietni ievērojamāka un pastāvīga. Pēc pašreiz degvielai piemērojamiem nodokļiem, aptuveni 60% no cenas, ko pircējs samaksā par degvielu, nonāk valsts kasē. Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, skaidrojot nepieciešamību paaugstināt akcīzes nodokli degvielai, iepriekš solīja, ka valdība varētu pārskatīt lēmumu palielināt akcīzes nodokli, ja strauji kritīsies degvielas patēriņš. Šobrīd gan nekas nevēsta par pieprasījuma samazināšanos.

Valsts ieņēmumu dienesta dati liecina, ka šogad pieaudzis pieprasījums pēc degvielas. Šā gada septiņos mēnešos mazumtirdzniecībā kopumā pārdoti 533 tūkstoši tonnu degvielas, kas ir par 5,5% vairāk nekā pērn tādā pašā laika periodā. Ar degvielas akcīzes nodokli pusgada laikā ir iekasēts aptuveni 231 miljons eiro, kas ir par 11,3 miljoniem eiro vairāk nekā 2016. gada attiecīgajā periodā. Īstenojot akcīzes nodokļa paaugstināšanu no nākamā gada, Finanšu ministrija ieguvumu saredz vairākos desmitos miljonu eiro, piemēram, 2018. gadā ir plānots papildus ieņemt aptuveni 29 miljonus eiro, bet 2020. gadā valsts budžets papildus saņemtu 39 miljonus eiro.

Astičs atzina, ka šobrīd tirgū kopējā tendence tiešām ir ar augšupejošu līkni. «Mazumtirdzniecībā pārdotās degvielas apjoms pieaug, arī mūsu tīklā. Vienlaikus gan jāuzsver, ka konkurence tirgū kļuvusi vēl asāka un cīņa par katru klientu izteiktāka» sacīja V. Astičs.

Tāpat Neste degvielas stacijās ir pieaudzis pieprasījums pēc degvielas. A. Beiziķis skaidro, ka to veicinājis legālās degvielas patēriņa kopējais pieaugums valstī, kas, pēc VID datiem, ir pieaudzis par 6% šī gada pirmajā pusgadā. «To ietekmēja arī akcīzes nodokļa palielināšana Igaunijā, kas tādējādi mudina Igaunijas iedzīvotājus iegādāties degvielu par izdevīgākām cenām Latvijā,» skaidroja A. Beiziķis. Jācer, ka Saeimas deputāti, balsojot par akcīzes nodokļa pieaugumu degvielai, ir ņēmuši vērā šo rūgto Igaunijas pieredzi.

Viedokļi:

Dainis Gašpuitis, SEB bankas makroekonomikas eksperts

– Nākamgad tirgū turpinās valdīt pietiekams daudzums naftas. Tādēļ, lai nodrošinātu krājumu turpmāku samazināšanos, OPEC nāksies turpināt ietekmēt tirgu līdz pat 2018. gada beigām. Savukārt 2019. gadā sāks uzrādīties investīciju samazinājuma ietekme, kas krājusies kopš 2014. gada. Tādējādi 2019. gadā, augot pieprasījumam, OPEC zudīs nepieciešamība uzturēt ieguves ierobežojumus. Brent naftas cenas prognozes ir, ka 2018. gadā tās cena būs vidēji 55 ASV dolāri, bet 2019. gadā – 60 ASV dolāri.

Viesturs Astičs, Circle K Latvia mazumtirdzniecības vadītājs

– Pērn esam atvēruši jaunas degvielas uzpildes stacijas Krāslavā un Krimuldā, šogad jaunu staciju Tīnūžos. Turpinām meklēt jaunas vietas, protams, rūpīgi veicot arī izpēti par potenciālo tirgus pieprasījumu. Daudz investējam arī esošo staciju pārbūvē – paplašinām gan veikalus, gan degvielas uzpildes vietas, stāvvietas un āra kafejnīcu zonas. Piemēram, esam paplašinājuši degvielas uzpildes stacijas Jēkabpili un Saulkrastos, kur šobrīd izveidoti lielākie Circle K veikali Latvijā. Tāpat ir pārveidota automātiskā degvielas uzpildes stacija Rīgā, Purvciemā, kur atvērts arī jauns veikals. Jaunā zīmola attīstībā turpināsim ieguldīt arī nākotnē. Paredzams, ka jau oktobra vidū visas Circle K Latvia stacijas Latvijā būs ieguvušas jauno nosaukumu.

Protams, investīcijas paredzam arī jaunu produktu attīstībā un attīstām jaunus risinājumus, lai klientus varētu apkalpot vēl ātrāk.

Armands Beiziķis, Neste Latvija mazumtirdzniecības vadītājs:

Neste arī nākamajā gadā turpinās īstenot izvirzīto mērķi – augt straujāk par tirgu, arī turpmāk piedāvājot saviem klientiem unikālu Somijā ražotu produktu klāstu par izdevīgu cenu, nodrošinot lielisku servisu, ātru uzpildi un plašu, 68 degvielas uzpildes staciju tīklu visā Latvijā. Līdz gada beigām plānojam atklāt vēl divas jaunas Neste degvielas uzpildes stacijas.

Ilze Šteinfelde

Foto:Skitterphoto https://pixabay.com/en/users/Skitterphoto-324082/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/