Dainis Turlais vai ārkārtas vēlēšanas – tāds ir jautājums

Šodien Rīgas domes deputātiem ir jālemj par opozīcijas ierosināto priekšlikumu – atstādināt pašreizējo Rīgas domes priekšsēdētāju Daini Turlo no amata. Viņš vakar žurnālistiem izstāstīja, ko ir izdarījis, lai Rīgas dome turpinātu darbu arī bez ārkārtas vēlēšanām. Tikmēr domē turpinās tirgošanās, kurš ar kuru un kurš pret kuru, jo balsu vairākuma nav ne līdzšinējai koalīcijai, ne opozīcijai, vēsta NRA.lv.

Uz jautājumu, vai Rīgas domes frakciju vadītāji ir viņam pateikuši, kāds būs viņu šodienas balsojums, D. Turlais atbildēja: «Gaišreģis neesmu, brīnumdaris arī ne.»

Viņš neesot jautājis nevienai no frakcijām, vai to deputāti balsos par vai pret viņa palikšanu mēra amatā. «Es kā politiķis saku – es esmu gatavs vadīt un organizēt darbu pēc pavisam citiem principiem.» Viens no principiem ir piedāvājums domes frakcijām lemt kopīgi, frakcijām norādot, kurās jomās tās vēlas strādāt un par kurām uzņemties atbildību. Tas nozīmē, ka par atbildības sfērām, personālijām, uzņēmumu padomēm un visiem pārējiem aktuālajiem pašvaldības darba jautājumiem domē lemtu kopīgā sanāksmē, kur nevienam politiskajam spēkam nebūtu veto tiesību vai īpašu privilēģiju. Precīzāks skaidrojums gan nesekoja, vai opozīcijai ir piedāvāti kādi amati, un arī opozīcija līdz šim nav rāvusies reāli pārņemt darbu komitejās.

Opozīcijas nostāja ir visu vai neko. Labāk jau visu. Proti, visu varu pašreizējai opozīcijai un nekādu sadarbošanos ar pašreizējo koalīciju. Skanīgākais opozīcijas pārstāvis ir Vilnis Ķirsis no Vienotības. Viņš nenoguris proponē, ka D. Turlais ir jāgāž, kas nozīmē ārkārtas vēlēšanas. Toties partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcijas vadītājs Viesturs Zeps pēdējā laikā ir bijis maigi svārstīgs, katrā ziņā ne tik striktās pozīcijās par ārkārtas vēlēšanām kā citi opozicionāri, un tikai ar simpātijām pret līdzšinējo koalīciju tas diez vai ir saistīts, drīzāk ar amatu dalīšanu Rīgas brīvostā.

Neatkarīgā deputātu frakcija pašlaik sevi var izspēlēt visādos veidos. No Saskaņas patriektie četri deputāti no D. Turlā kabineta vakar izgāja īsi pirms preses brīfinga sākuma, smaidīdami kā Češīras kaķi. Savu lēmumu, kā balsos, sola pieņemt tikai šodien, jo pulksten 13 būšot frakcijas sēde. Smaidīt viņi var, jo viņu balsis uz vienu vai otru pusi būs atbilde uz virsrakstā uzdoto jautājumu.

Domes neatkarīgie vakar sāka kūdīt, stāstot, ka esot dzirdējuši – D. Turlais gribot veidot koalīciju bez Saskaņas. D. Turlais to noliedza.

Viņš arī atgādināja, ka pašvaldības Finanšu komiteja ir atbalstījusi lēmumprojekta izstrādi, kas paredz veikt auditu visos Rīgas pašvaldības uzņēmumos, nodibinājumos, izņemot tos, kur audits jau ir veikts. Kad lēmumprojekts tiks pieņemts Finanšu komitejas sēdē, turpmākais darbs būs izvēlēties audita veicējus un vienoties par grafikiem. Jau ir lēmumprojekts par darba grupas izveidi nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanas pārskatīšanai Rīgā. Šādu ierosinājumu izteica opozīcijas deputāts Jurģis Klotiņš.

D. Turlais arī informēja, ka ir uzklausīts pašvaldības opozīcijas ierosinājums likvidēt nodibinājumu Riga.lv. Lēmums par nodibinājuma likvidēšanu pieņemts pēc mēra sarunām ar Riga.lv valdi. Līdztekus domes Sabiedrisko attiecību nodaļai uzdots izstrādāt plānu, kā tiks organizēts darbs sabiedrības informēšanā turpmāk. Šogad no pašvaldības budžeta nodibinājumam tika atvēlēta 1,77 miljonus eiro liela dotācija.

Ir noslēdzies uzņēmuma Rīgas satiksme padomes atlases process. Tuvākajās dienās padomes sastāvu apstiprinās oficiāli un par to informēs sabiedrību. Padome varēs iecelt jaunu uzņēmuma valdi.

Antra Gabre

Foto: F64