Cūku audzētāju asociācija: “Latgales Bekons” nozarei ir liels zaudējums

A/s “Latgales Bekons” novietnē ar aptuveni 6 000 cūku lielu ganāmpulku, kas atrodas Daugavpils novada Višķu pagastā, mājas cūkām konstatēts Āfrikas cūku mēris. Latvijas Cūku audzētāju asociācija atzinusi, ka tas nozarei ir liels šoks un zaudējums.

“Latgales bekons” šobrīd ir lielākais cūku audzētājs Latgalē, kas nozarē strādā vairāk nekā 40 gadus un pērn nodarbinājis 69 cilvēkus.

Kā šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” sacīja Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece, uzņēmums ieņēma ļoti nozīmīgu vietu un tirgus daļu Latgales reģionā. “Tas ir smags trieciens nozarē, un mēs zaudējam vēl vienu lielu cūkaudzētāju,” sacīja Lejniece, norādot, ka pašlaik tiek gaidīti izmeklēšanas rezultāti, lai noskaidrotu notikušā cēloņus.

Par iemesliem, kā varēja notika cūku saslimšana ar Āfrikas cūku mēri, Lejniece pauda, ka nozare ir ieslīgusi rutīnā, jo cauru gadu dzīvot trauksmes sajūtā ir smagi.

Tikmēr uzņēmums “Ancers”, kura cūku novietnes Krimuldas pagastā un Salaspils novadā skāris Āfrikas cūku mēris, vēlas atjaunot ražošanu. “Ancers” īpašnieks esot izteicis vēlmi atsākt cūkaudzēšanu, un asociācijā sacīja, ka mēģinās atbalstīt uzņēmumu.

Kā zināms, pašlaik Pārtikas un veterinārais dienests “Latgales bekons” novietnē veic Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumus, tostarp cūku likvidēšanu, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

Noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

Iepriekšējais saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri mājas cūkām tika konstatēts šīs nedēļas sākumā, kad slimība uzliesmoja nelielā piemājas saimniecībā ar trim mājas cūkām Aglonas pagastā.

Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties arī meža cūku populācijā. Šogad Āfrikas cūku mēris konstatēts 698 meža cūkām.

Pārtikas un veterinārais dienests atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi.

Foto: joaph/https://pixabay.com/en/users/joaph-5916441/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/