CERT.LV: Uzbrukums e-veselībai organizēts ar mērķi negatīvi ietekmēt tā publisko tēlu

Uzbrukumu e-veselības sistēmai organizējis kāds, kuram bijusi motivācija negatīvi ietekmēt šī projekta publisko tēlu, uzskata CERT.LV direktores vietnieks Varis Teivāns.

Trešdien intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” Teivāns norādīja, ka šobrīd uzbrukums novērsts un sistēma ir pieejama pakalpojumu ņēmējiem.

Teivāns atzīst, ka šobrīd pāragri spriest, vai uzbrukums bija plānots no Latvijas, bet skaidrs esot, ka uzbrucēja motivācija esot bijusi negatīvi ietekmēt projekta publisko tēlu, un tas esot izdevies.

CERT.LV rīcībā nav ziņu, ka būtu skartas citu valstu līdzīgas sistēmas, līdz ar to jāsecina, ka uzbrukums plānots tieši e-veselības sistēmai. “Dati uzbrukumā nav noplūduši, vienkārši pārslogota sistēma,” piebilda eksperts.

Jau vēstīts, ka otrdien Nacionālā veselības dienesta informācijas sistēmai un E-veselībai ir noticis uzbrukums.

Veselības ministrijas pārstāvis Aivars Lapiņš pavēstīja, ka uzbrukums bijis plānots un noticis vienlaicīgi no vairāk nekā 20 valstīm, vai vismaz datorsistēmām, kas uzdodas nākam no tādām.

Viņš norādīja, ka uzbrukuma rezultātā nekavējoties tika atslēgta pieeja sistēmai no ārpuses, un pēc incidenta iesaistījās visas struktūras un dienesti, kas Latvijā atbildīgi par šiem jautājumiem.

Pašlaik nav zināms, vai uzbrukums rīkots no Latvijas. Par to aizvien notiek izmeklēšana.

Foto: Shutterstock