Čakša: “Ātrās palīdzības” reformas uzlabos operativitāti un nodrošinās atbilstošu atalgojumu mediķiem

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta sāktās reformas ir rūpīgāk jāskaidro gan sabiedrībai, gan arī pašiem “ātrās palīdzības” mediķiem, uzskata veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

Ministre šorīt Latvijas Radio pauda atbalstu “ātrās palīdzības” dienesta sāktajai reformu, kuras rezultātā dažās vietās brigādes vairs nedežurēs naktīs.

Plānotās izmaiņas paredz līdz gada beigām pārveidot 18 esošās diennakts brigādes par dienas brigādēm, tādējādi nodrošinot principu – jo vairāk izsaukumu, jo vairāk brigāžu.

Pēc Čakšas sacītā, šīs izmaiņas ļaus veiksmīgāk nokomplektēt brigādes darbam dienas laikā, tā nodrošinot savlaicīgu palīdzību pacientiem, kā arī ļaus palielināt brigāžu personāla atalgojumu par darbu dienas laikā. Vienlaikus ministre atzīst, ka šis lēmums, iespējams, nav pietiekami izskaidrots.

Viņa skaidroja, ka dienestā pavisam ir 188 brigādes. Dienā šīs brigādes izpilda teju tūkstoti izsaukumu, bet naktī izsaukumu ir četras reizes mazāk (vidēji 240). Taču atalgojuma sistēma, kas paredz par darbu naktīs 75% piemaksu, vairāk motivē personālu darbam nakts stundās, nevis dienā, kad izsaukumu ir ievērojami vairāk un pacientiem brigāžu palīdzība vajadzīga biežāk.

Viņa norādīja, ka reformas mērķis ir uzlabot operativitāti. “Resursi jāizvieto vienmērīgi, lai nav tā, ka dienā cilvēki ir pārstrādājušies, bet naktī mazāka noslodze,” sacīja Čakša.

Čakša norādīja, ka, iespējams, šajā gadījumā “rīcība iet pa priekšu skaidrošanai”, un lēmums par brigāžu dežūrām ir rūpīgāk jāskaidro gan sabiedrībai, gan arī pašiem “ātrās palīdzības” mediķiem.

Jau vēstīts, ka lai esošo resursu ietvaros efektīvāk nodrošinātu savu pamatfunkciju – neatliekamās palīdzības sniegšanu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests veic izmaiņas brigāžu darba organizācijā, vienlaikus saglabājot esošo brigāžu skaitu un izvietojumu (188 brigādes 103 vietās Latvijā).

Foto: F64