Bondars skaidro, ko sabiedrībai nozīmē Saeimas pieņemtais “pagaidu budžets”

Ņemot vērā “pagaidu budžetu”, gan skolotāji, gan mediķi no 1. janvāra vēl nesaņems lielāku atalgojumu, intervijā laikrakstam “Neatkarīgā” sacīja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) politikas komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars (Attīstībai/Par!).

Viņš skaidroja, ka budžets tiks pieņemts, kad būs valdība un valdības deklarācija. “Budžets jau nav nekas cits, kā tikai valdības deklarācijas atspoguļojums skaitļos. Kad būs valdība, Saeimas komisija varēs reaģēt un spriest, vai budžeta projekts atbilst valdības deklarācijai un vai atbilst valsts starptautiskajām saistībām,” norādīja Bondars.

Skaidrojot, ko Latvijas tautai nozīmē Saeimas pieņemtais “pagaidu budžets”, Bondars norādīja, ka pēc būtības tas ir budžets, kas turpina iepriekšējo budžetu, lai skolotāji, pensionāri, policisti, mediķi un citi valsts darbā strādājošie var saņemt savu atalgojumu vai pabalstus – lai neiznāk tā, ka valsts pakalpojumi piepeši netiek sniegti. “Ir citas valstis, kur tā notiek, bet Latvijā tā nenotiks. Tam ir noregulējums, kas ļauj valstij strādāt apstākļos, kad valsts budžets nav pieņemts,” piebilda politiķis.

Runājot par medicīnas darbiniekiem, kuriem tika solīts algas pieaugums, Bondars norādīja, ka šī brīža situācija ir “iepriekšējās valdības “sveiciens” medicīnas darbiniekiem.”

“Ņemot vērā to, ka pagaidu noregulējums neļauj mainīt budžetu, bet ļauj nodrošināt iepriekšējā gada darbību – jā, nesaņems vairāk. Tas būs iepriekšējās darbības robežās. Skolotājiem, kam septembrī tika indeksētas algas, janvārī būs tādas pašas algas kā decembrī (…) Pagaidu noregulējums ir tāds, ka skolotāji saņems janvārī tikpat, cik decembrī. Pie vecā likuma un regulējuma varēja sanākt tā, ka viņi janvārī saņemtu mazāk nekā šogad. To nedrīkstēja pieļaut. Tāpat, lai pensijas nesamazinātos janvārī. Arī lai Valsts prezidents varētu saņemt algu janvārī,” izteicās Bondars.

Kā zināms, Saeima alīgajā lasījumā pieņēma grozījumus budžeta un finanšu vadības likumā, kas paredz, ka nākamā gada budžeta izdevumi nevarēs pārsniegt vidēja termiņa budžeta ietvara likumā attiecīgam gadam noteiktos izdevumus.

Papildus atbalstīts arī opozīcijas deputāta Vjačeslava Dombrovska (S) ierosinājums papildināt likumu par budžetu un finanšu vadību, nosakot, ka finanšu ministrs 2019. gadā novirza 8,3 miljonus eiro Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieku darba samaksas paaugstinājumam.

Grozījumi budžeta un finanšu vadības likumā paredz, ka nākamā gada budžeta izdevumi nevarēs pārsniegt vidēja termiņa budžeta ietvara likumā attiecīgam gadam noteiktos izdevumus.

Foto: Saeimas kanceleja