Bijusī veselības ministre iebilst pret veselības nodokli kā jaunu nodokli

Bijusī Latvijas veselības ministre Ingrīda Circene neatbalsta premjera Māra Kučinska (ZZS) vadītās darba grupas piedāvāto priekšlikumu, ka strādājošajiem ik mēnesi būs jāmaksā vidēji 20 eiro par veselības apdrošināšanu.

Intervijā Latvijas Radio Circene pauda, ka veselības nodoklis nebūs ne solidārs, ne godprātīgs risinājums. “Tagad veicot nodokļu reformu, kas ir pareizs solis, atkal ir atstāta novārtā tā sadaļa, kas attiecas uz veselības maksājumiem,” pauž kādreizējā veselības ministre.

Runājot par ieceri noteikt ikmēneša maksājumu par veselības apdrošināšanu, Circene pauž, ka fiksēts maksājums nācis no ekspertiem, kuri īsti nav iedziļinājušies sistēmā: “Nevar salīdzināt, ja ir minimālā alga 380 eiro mēnesī vai 3800 eiro mēnesī. Šajā gadījumā minimālās algas saņēmējs maksā tieši 10 reizes vairāk. Tas nav ne solidāri, ne godprātīgi. Kam ir 3800 eiro alga, nav motivācijas maksāt, jo viņš nopērk pakalpojumu, kad viņam to vajag. Šis piedāvājums nav dzīvotspējīgs daudzu iemeslu dēļ.”

“Esmu pret nodokļu pieaudzēšanu. Manā likumprojektā bija iezīmēta esoša nodokļa daļa, to var nosaukt par veselības nodokli, tas nekādas raizes nevienam neradītu un lielāku maksājumu nodokļu maksātājam nav,” norādīja Circene, piedāvājot variantu, ka, ja reformā mazinās iedzīvotāju ienākuma nodokli, šo vienu procentu var pārlikt un nosaukt par veselības nodokli. Nesamazināt par trīs, bet par diviem procentiem nodokli. “Būs reformā samazināti nodokļi – divi procenti ir diezgan būtisks samazinājums, savukārt viens procents netiek samazināts, bet nosaukts par veselības nodokli,” pauž bijusī ministre.

Vienlaikus viņa norāda, ka ar šo naudu būs par maz, jo viens procents nedos vairāk kā 70 miljonus. “Lai dabūtu masu, ar ko pacelt mediķu algas, jāraugās nozarēs, kur finansējums ir virs vidējā Eiropā. Šīm nozarēm var būt politiski stratēģisks uzstādījums turpmākos piecus vai 10 gadus nenāk ar jaunām politiskām iniciatīvām, meklē iespējas esošā budžeta ietvaros. Nevar būt, ka mums ir vissliktākais finansējums veselībai, bet ir pārfinansēts transports, pašvaldību daļa, kultūra, izglītība, atbalsts ekonomikai, tikai tā ekonomika kaut kā īsti neaug,” norāda Circene, piebilstot, ka veselības nodoklis nav atrisinājums.

Jau vēstīts, ka ieviešot valsts obligāto veselības apdrošināšanu, katram strādājošajam vidēji mēnesī par polisi būtu jāmaksā 20 eiro, trešdien pēc veselības aprūpes finansējuma modeļa izstrādes darba grupas sēdes norādīja premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība).

Kā stāsta premjers, tas ļautu veselības aprūpes budžetu palielināt par vairāk nekā 200 miljoniem eiro, ko savukārt varētu novirzīt mediķu algām. Par veselības aprūpes finansēšanas modeļa gala variantu gan vēl būs jāvienojas koalīcijas partijām.

Politiķi neslēpj, ka veselības apdrošināšana ieviešana cita starpa arī nozīmē, ka tie, kas nodokli nemaksās, nesaņem pilnu veselības pakalpojumu klāstu.

Foto: Saeimas kanceleja