Bērziņš: KNAB pret mani un “Latvijas Dzelzceļš” valdi nav pretenziju

VAS “Latvijas dzelzceļa” vadītājs Edvīns Bērziņš šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” noraidīja Satiksmes ministra Tāļa Linkaita (JKP) pārmetumus par uzņēmuma valdes nesaimniecisku vai koruptīvu darbību.

Kā zināms, Satiksmes ministrs Tālis Linkaits “Latvijas dzelzceļš” un tā kapitālsabiedrību vadības sapulcē izteicis neuzticību trim no četriem LDz valdes pārstāvjiem — uzņēmuma prezidentam Edvīnam Bērziņam un viceprezidentiem — Ainim Stūrmanim un Aivaram Strakšas. Galvenie pārmetumi saistīti ar iespējamu konkurences kropļošanu, kas draud ar smagām sekām gan LDz, gan Latvijas valstij. Līdz ar to LDz padome ir pieprasījusi informāciju par valdes darbu.

“Šodien mums ir uzņēmuma padome. Esam sagatavojuši daudz materiālus. Izskatīsim šos jautājumus, kurus padome ir vaicājusi, un padome profesionāli izvērtē šo informāciju,” atzina Bērziņš.

Viņš atzina, ka valde nesaredz šajos jautājumos nekāda veida pārkāpumus savā darbā. “Tā ir vienkārši papildus informācija par darījumiem, kas prasīta un iesniegta,” uzsvēra Bērziņš.

“Kas valstij ir jāievēro? Labas pārvaldības pamatprincipi. Pamats ir tas, ka valsts neiesaistās komercdarbības risināšana, un tāpēc, tiek iecelta padome, kura kontrolē un pārbaudē, vai valde ir izpildījusi savus mērķus vai nav tos izpildījusi,” uzsvēra LDz vadītājs.

Viņš arī norādīja, ka arī akcionāra – Satiksmes ministrijas – pārstāvji pagājušajā nedēļā akceptēja uzņēmuma 2018. gada rezultātus, atzīstot, ka tie bijuši ļoti labi. “No šī viedokļa, protams, ir jautājumi, kuri tad ir šie pārkāpumi,” piebilda Bērziņš.

Tāpat Bērziņš kategoriski noraidīja pārmetumus par iespējamiem koruptīvajiem darījumiem. Viņš ir ticies ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadību, apspriežot uzņēmuma darbu, un pēc sarunas uztvēra, ka “pret mani un pret valdi birojam nav pretenziju”, sacīja Bērziņš.

Kā zināms, Latvijas dzelzceļš valdes priekšsēdētājs Edvīns Bērziņš un valdes loceklis Aivars Strakšas nosūtījuši iesniegumu tiesībsargājošajām iestādēm ar lūgumu izvērtēt LR satiksmes ministra Tāļa Linkaita iespējamu darbošanos privātu nozares uzņēmumu interesēs, vienlaikus mēģinot panākt LDz vērtības kritumu un tā privatizāciju.

Vēstule nosūtīta LR Ģenerālprokuratūrai, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, Saeimas Nacionālās drošības komisijai, kā arī Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam un Valsts kancelejai.

LDz vadības ieskatā, notiek apzināta uzņēmuma vērtības mazināšana ar nolūku panākt tā privatizāciju. Vienlaikus tiesībsargājošo iestāžu uzmanība tiek vērsta uz sistemātisku Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) noteikto valsts kapitālsabiedrību pārvaldības vadlīniju neievērošanu, kas izpaužas kā LDz padomes ietekmēšana un nerēķināšanās ar to, pieņemot lēmumus un neiesaistot to saziņā ar LDz vadību.

Foto: F64