Baidoties par cenu kāpumu, iedzīvotāji steidz izpirkt sviestu

Ņemot vērā ažiotāžu, kāda izplatījusies sociālajos medijos, kur tiek salīdzināta sviesta cenas dažādos veikalos, šobrīd, baidoties par to, ka cenu kāpums būs vēl lielāks, iedzīvotāji steidz izpirkt sviestu.

„Sviesta cenu burbulis tiešām ir, un tas vairāk ir radies dažādu mediju ietekmē. Tagad “Facebook” vairākas grupas izveidojušās, kurš redzējis kādas sviesta paciņas, kuros veikalos, cik biezi plaukti un tā tālāk. Pašlaik Latvijā ir vērojams sviesta pirkšanas bums, kāds pirms vairākiem gadiem pieredzēts, piemēram, ar griķiem,” Latvijas Radio skaidro Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) direktore Ingūna Gulbe.

LTVC vadītāja ir novērojusi, ka šobrīd cilvēki ir tik lielā panikā, ka kaut kas var beigties vai celties cenas, ka sviestu pērk pat tādi cilvēki, kas to uzturā nelieto vai lietojuši mazos daudzumos ar domu „ja nu noderēs”.

Šāda cilvēku reakcija, iespējams, veidojusies no padomju gadiem, kad vairākas preces bija deficīts un vajadzēja ņemt cik var. Jo sabiedrības ažiotāža preču izpirkšanā novērota arī 2010.gadā, kad tika paceltas cenas griķiem.

„Tāds bums bija dažus gadus atpakaļ ar griķiem, kad tie uzreiz sāka maksāt trīs reizes vairāk. Ne tos trīs reizes vairāk kāds sāka ēst, neko. Domāju, ka palika plauktos, iemetās kodes un izmeta ārā. Ar sviesta pirkšanu tagad ir tieši tas pats – ka man jāpaspēj nopirkt, jāskrien uz veikalu. Var jau būt, ka apēdīs,” pauž Ingūna Gulbe.

Gulbe skaidro, ka cenas nevar augt bezgalīgi un neadekvāti, ņemot vērā konkurenci tirdzniecībā un arī piena pārstrādē, kur konkurence Eiropas līmenī ir ļoti liela.

“Mums nav vienādas cenas Baltijas valstīs. Katrā valstī lētāks ir tas, kur katra valsts ir stiprāka. Latvijā tie ir milti un miltu produkti, jo mums ir ļoti stipri dzirnavnieki. Igaunijā tā ir gaļas nozare, Lietuva ir stiprāka piena nozarē,” stāsta LTVC vadītāja.

Kā ziņots, atbilstoši Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra aplēsēm šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā pirmo ceturksni Latvijā augšas piena produktu cenas. Piemēram, skābajam krējumam ar tauku saturu 25% cenas minētajā periodā palielinājušās par 11% – no 2,7 eiro līdz trim eiro kilogramā, savukārt biezpienam ar tauku saturu 9%, sviestam ar tauku saturu 82-82,5%, kā arī saldajam krējumam “Kārums” ar tauku saturu 10% cena pieaugusi par 10%. Taču tiek prognozēts, ka atsevišķiem produktiem cenu kāpums vēl ir tikai gaidāms.

Savukārt piena iepirkuma cena 2017.gada jūnijā provizoriski bijusi 291,46 eiro par tonnu, kas ir par 1,1% vairāk nekā maijā.

Foto: Ponce_photography/https://pixabay.com/en/users/ponce_photography-2473530/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/