“Attīstībai/Par!” atsauc ebreju īpašumu restitūciju likumprojektu

Partija “Attīstībai/Par!” šodien nolēma atsaukt rosināto likumprojektu par restitūciju Latvijas ebreju kopienai saistībā ar holokausta un komunistiskā totalitārā režīma laikā nelikumīgi atsavināto nekustamo īpašumu, kas paredzēja izmaksāt kompensāciju 40 miljonu eiro apmērā, norādot, ka “šodien nav gatavības par to balsot”.

“Attīstībai / Par!” rosinājusi likumprojektu, kura mērķis, pēc partijas sacītā, ir atjaunot vēsturisko taisnīgumu un ar labu gribu atlīdzināt Latvijas ebreju kopienai vēsturiskās netaisnīgās sekas, kas radušās nacistiskā totalitārā režīma īstenotā holokausta un komunistiskā totalitārā režīma darbības rezultātā Latvijas Republikas teritorijā.

“Latvieši zina, kas ir vēsturiskais taisnīgums, jo arī Latvijas valstiskuma atjaunošana bija vēsturiskā taisnīguma atjaunošana latviešu nācijai. Šobrīd Latvijas valstij ir iespēja atjaunot taisnīgumu attiecībā uz tautas daļu, kas tika iznīcināta nacistiskā totalitārā režīma īstenotā holokausta un komunistiskā totalitārā režīma darbības rezultātā mūsu valsts teritorijā. Esam atraduši pieeju, kas ļaus ievērot visu Latvijas ebreju kopienas pārstāvju intereses, veicot samērīgu un godīgu atlīdzinājumu holokausta upuriem,” komentē “Attīstībai / Par!” Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts.

Tajā pašā laikā šodien balsojums atcelts, jo deputātu vidū par to neesot gatavības balsot.

Kopējais plānotais atlīdzinājuma apjoms rosinātā likumprojekta ietvaros ir 4 miljoni gadā, kuri no 2021. gada desmit gadus tiek ieguldīti īpašā Latvijas ebreju kopienu un draudžu padomes izveidotā fondā, skaidri norādot šī atlīdzinājuma izlietošanas mērķus. Kā piemēram, Latvijas ebreju kultūrvēsturiskā mantojuma atjaunošana un saglabāšana, Latvijas sabiedrības integrācijas, vienotības un pilsoniskās sabiedrības attīstības veicināšana, ebreju kopienas un fonda īpašuma apsaimniekošana, kā arī sociālās un materiālās palīdzības sniegšana tiem Latvijas teritorijā Holokaustā cietušajiem, kuri dzīvo ārpus Latvijas.

Foto: Saeimas kanceleja