Aptur parakstu vākšanu par mācību valodas brīvu izvēli

Sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv pārtraukta parakstu vākšana par iniciatīvu “Par mācību valodu brīvu izvēli”.

“Pēc papildus iniciatīvas izvērtēšanas pastāv pamatotas aizdomas, ka iesniegtā iniciatīva ir pret Satversmi. Esam šobrīd apturējuši parakstu vākšanu, sākuši papildus konsultācijas ar ārējiem juristiem un rekomendāciju sniegšanu autoram par iniciatīvas uzlabošanu un restartēšanu,” teikts portāla paziņojumā.

Parakstu vākšanu par krievu valodas kā mācību valodas pozīciju saglabāšanu izglītībā Latvijas skolās uzsākusi Latvijas Krievu mācībvalodas skola.

Tiek norādīts, ka pašlaik mazākumtautību “bilingvālās” skolās latviešu valodas īpatsvars ir 60 procenti no gada kopējās mācību stundu slodzes. Turklāt pie varas esošie politiķi nolēmuši, ka jau tuvā nākotnē latviešu valodā mācāmi visi priekšmeti, izņemot dzimto valodu. Tomēr ir daudz tādu vecāku, kas vēlas, lai viņu bērni mācītos ģimenes valodā.

“Ja mazākumtautībām piederīgas personas vēlas, lai viņu bērni mācītos pārsvarā dzimtajā valodā – un parasti tā ir arī ģimenes valoda! – un lai šī izvēle būtu neatkarīga no valdības un pašvaldību gribas, šādai izvēlei ir jābūt garantētai ar likumu. Ir jāpieņem likums, kurš atbalstītu izvēli mācīties mazākumtautības valodā, ja ir pietiekams pieprasījums. Lai skolas padome lemj, cik liela mācību slodze būs latviešu valodā un cik liela – mazākumtautību valodā,” skaidro iniciatīvas pieteicēji.

“Nodrošināt izvēli – tāds ir mūsu iniciatīvas mērķis. Tās uzdevums ir pieņemt Mazākumtautību izglītības iestāžu likumu (pievienojam likuma projektu). Lai mazākumtautību skolu dibina, pamatojoties uz izglītojamo vecāku priekšlikumu, vai reorganizējot esošo skolu, pēc skolas padome ierosinājuma. Lai skolas padome nosaka mācību valodu lietojumu izglītības programmas īstenošanā, nodrošinot latviešu valodas apguves iespējas. Lai valsts no nodokļu ieņēmumiem nodrošina pedagogu sagatavošanu darbam mazākumtautību izglītības iestādēs, kā arī nepieciešamo mācību līdzekļu pieejamību,” pauž Latvijas Krievu mācībvalodas skolas pārstāvji.

Jau vēstīts, ka portālā notiek arī parakstu vākšana par bilingvālās izglītības saglabāšanu un parakstu vākšana par bilingvālās izglītības izskaušanu valsts un pašvaldību izglītības iestādēs.

Kā ziņots, oktobra sākumā izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) paziņoja, ka 2020./2021.mācību gadā vispārizglītojošajās vidusskolās visus vispārizglītojošos mācību priekšmetus iecerēts mācīt tikai latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus.

Foto:Free-Photos/https://pixabay.com/en/users/Free-Photos-242387/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/