Aptauja: 96% darba devēju gatavi nodarbināt jaunos vecākus, bet atbalstīt – tikai daži

Lai gan lielākā daļa jeb 96% Latvijas darba devēju pauž gatavību pieņemt atpakaļ darbinieku pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, tikai 6% no tiem sniedz atbalstu bērnu uzraudzībai, liecina Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta un pētījumu kompānijas Kantar TNS jaunākās darba devēju aptaujas rezultāti.

Pētījuma rezultāti arī liecina, ka darba devēji nav gatavi izrādīt pretimnākšanu jaunajiem vecākiem citos veidos. Tikai 42% aptaujāto apgalvoja, ka to darba telpas ir atbilstošas tam, lai tajās iekļūtu un pa tām varētu pārvietoties, stumjot bērnu ratiņus. Vēl mazāk (15%) ir tādu darbavietu, kurās izveidotas tā sauktās bērnu istabas, bet vien mazāk nekā desmitdaļa darba devēju organizācijas telpās ir ierīkojusi arī vietu bērna pārtīšanai.

“Nodrošinot darba apstākļus, kas ir piemēroti darbiniekiem ar maziem bērniem, ieguvēji ilgtermiņā būs arī darba devēji, jo tādējādi viņu darbiniekam būs iespēja sabalansēt profesionālo un privāto dzīvi, kas ir viens no galvenajiem faktoriem darba ražīguma paaugstināšanai,” norāda Labklājības ministrijas projekta Elastīga bērnu uzraudzības pakalpojuma nodrošināšana darbiniekiem, kas strādā nestandarta darba laiku vadītāja Iveta Baltiņa.

Eksperte arī piebilst, ka iespēja sabalansēt profesionālo un privāto dzīvi varētu rosināt vecākus domāt par lielākām ģimenēm. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada pirmajos desmit mēnešos Latvijā piedzimuši gandrīz 20 000 bērnu, tādēļ mazāk nekā gada laikā tikpat liels jauno vecāku skaits vēlēsies atgriezties darba tirgū.

“Ikgadējā Ilgtspējas indeksa rezultāti liecina, ka arvien vairāk darba devēju meklē veidus, kā nodrošināt saviem darbiniekiem privātās un profesionālās dzīves balansu. Laikā, kad teju visas tautsaimniecības nozares saskaras ar darbaspēka trūkumu, darba devējiem arvien vairāk būtu jādomā par to, kā viņi var veicināt sekmīgāku jauno vecāku atgriešanos, piemēram, piedāvājot elastīgu darbalaiku un citas iespējas,” stāsta Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane.

Lai pilnveidotu darba devēju zināšanas ne tikai par jauno vecāku sekmīgāku integrēšanu darba vidē, bet arī par dažādības vadību kopumā, Sabiedrības integrācijas fonds, Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts un organizāciju attīstības centrs Spring Valley īsteno unikālas bezmaksas mācības Skatu Punkti darba devējiem visā Latvijā.

Foto: Pixabay