Policijā sākta pārbaude par “Ventbunkers” patiesā labuma guvēju deklarēšanu

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē esot uzsākta resoriskā pārbaude par iespējamiem likuma pārkāpumiem saistībā ar Uzņēmumu reģistrā veiktajiem ierakstiem par a/s Ventbunkers patiesā labuma guvēju «maiņu».

Pārbaude sākta, pamatojoties uz NRA.lv iesniegumu ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram ar lūgumu sākt kriminālprocesu saistībā ar februāra sākumā medijos publicēto, ka Šveices advokāta Rudolfa Meroni grāmatvede Urzula Haranda deklarēta kā vienīgā patiesā labuma guvēja vairākos Ventspils tranzītbiznesa uzņēmumos, kuros šīs «patiesā labuma guvēja tiesības» kā «Lembergu ģimenei» «piederošas» ir arestētas jau kopš 2007. gada.

Neatkarīgā vērsās ar lūgumu uzsākt kriminālprocesu tādēļ, ka ar žurnālistikas metodēm šobrīd nav iespējams noskaidrot patiesību, piemēram, par to, vai arestētās «patiesā labuma guvēja tiesības» pēdējā laikā nav mainījušas īpašnieku, kas – vismaz no elementārās loģikas viedokļa – būtu traktējams kā arestētās mantas izšķērdēšana jeb vienkārši nozagšana.

Policisti pārbaudīs

«Ar šo informējam, ka Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu pārvaldē, izskatīšanas organizēšanai savas kompetences ietvaros, tika saņemts Jūsu 07.02.2019 kolektīvais iesniegums Nr… adresēts LR ģenerālprokuroram Ē. Kalnmeieram par iespējamiem likuma pārkāpumiem sakarā ar AS Ventbunkers, reģistrācijas Nr.50003179321, patieso labuma guvēju sastāva maiņu un saistībā ar to veiktajiem attiecīgajiem ierakstiem uzņēmumu datu bāzē Lursoft, kā arī par šajā sakarā LR Uzņēmumu reģistra, valsts amatpersonu un citu personu, iespējams, pretlikumīgām darbībām. Iepazīstoties ar Jūsu iesnieguma saturu un pievienotajiem materiāliem, pamatojoties uz likuma Par policiju 14′. Pantu, 21.02.2019 sakarā ar Jūsu iesniegumā norādītājām ziņām un faktiem tika uzsākta policijas resoriskā pārbaude. Par veiktās resoriskās pārbaudes rezultātiem un šajā sakarā pieņemtajiem lēmumiem Jūs tiksiet informēti papildus,» vēstulē Neatkarīgajai norādījis Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas galvenais inspektors Andrejs Semizarovs.

Grāmatvedes veiksme

AS Ventbunkers patiesā labuma guvēja Uzņēmumu reģistrā pirmoreiz tika deklarēta šā gada 15. janvārī – tā bija 1969. gadā dzimusī Austrijas pilsone Urzula Haranda (Ursula Harrand). Mediji bija izpētījuši, ka U. Haranda ir mantas glabātāja Rudolfa Meroni grāmatvede.

Pavisam oficiāli viņa ir Austrijas grāmatvedības uzņēmumu konglomerāta Perlogis īpašniece. Vairāki šā konglomerāta uzņēmumi tiešām sniedz grāmatvedības pakalpojumus R. Meroni uzņēmumiem un par to ir saņēmuši maksājumus, tostarp arī no AS Ventbunkers.

Sākotnēji Lursoft datos bija redzams, ka U. Haranda deklarēta un oficiāli reģistrēta kā patiesā labuma guvēja uz 100% AS Ventbunkers kapitāla caur piecām uzņēmumu ķēdēm. Respektīvi, oficiāli tika deklarēts, ka U. Haranda kontrolē piecus AS Ventbunkers akcionārus, tostarp Britu Virdžīnu salās reģistrēto Yelverton Investments B.V..

No tā dēvētās Lemberga krimināllietas Neatkarīgajai ir zināms, ka Ģenerālprokuratūra jau 2007. gadā ir uzlikusi arestu gan 100% minētās Yelverton Investments B.V. patiesā labuma guvēja tiesībām, gan šīs kompānijas 100% īpašnieces – Nīderlandes Antiļu salās reģistrētās Tomika International N.V. – pavisam reālām akcijām, gan arī no šā izrietošajām 19,521% «patiesā labuma guvēja tiesību» AS Ventbunkers. Prokurori apgalvo – tas viss piederot «Lembergu ģimenei».

Pēc mediju saceltā skandāla 1. februārī Lursoft datos parādījās, ka U. Haranda joprojām ir vienīgā AS Ventbunkers patiesā labuma guvēja, tomēr kontrolē to jau tikai vairs caur divām uzņēmumu ķēdēm.

Visbeidzot 11. februārī Lursoft datos parādījās, ka U. Haranda AS Ventbunkers kontrolē tomēr caur astoņām uzņēmumu ķēdēm, tostarp arī caur to uzņēmumu, kurā 100% patiesā labuma guvēju tiesības ir arestētas.

Urzulas pārējie labumi

Tad Neatkarīgā atklāja, ka U. Haranda kā vienīgā patiesā labuma guvēja deklarēta pavisam 12 Latvijas uzņēmējsabiedrībās. No tām piecās Ģenerālprokuratūra ir uzlikusi arestu patiesā labuma guvēja tiesībām.

Proti, bez AS Ventbunkers U. Haranda ir deklarēta kā vienīgā patiesā labuma guvēja vēl arī AS Kālija parks (arestēti 45,12% patiesā labuma guvēja tiesību), AS Ventspils Tirdzniecības osta (arestēts 30,241% patiesā labuma guvēja tiesību), SIA Seastar (arestēti 45% patiesā labuma guvēja tiesību), SIA Ventspils ekspedīcija (arestēti 21,863% patiesā labuma guvēja tiesību).

Krimināllikums pārkāpts

Ja U. Haranda tiešām ir kļuvusi par vienīgo AS Ventbunkers patiesā labuma guvēju, tad tas ir iespējams tikai kāda darījuma rezultātā, kuru akceptējis mantas glabātājs R. Meroni. Līdz ar to, iespējams, ir izšķērdēta arestētā manta (par to atbildība paredzēta Krimināllikuma 308. pantā).

Savukārt, ja nevis «Lembergu ģimene», bet gan U. Haranda ir bijusi patiesā labuma guvēja jau 2007. gadā (t.i., kad tiesībām uz labuma gūšanu Latvijas prokurori uzlika arestu), tad jājautā – par ko tagad tiesā Ventspils mēru Aivaru Lembergu? Tad jāvērtē, vai nav iestājusies Krimināllikuma 290. pantā paredzētā situācija (persona saukta pie kriminālatbildības, zinot, ka tā nav vainīga).

Ja tomēr AS Ventbunkers valde U. Harandu par patiesā labuma guvēju deklarējusi nepatiesi, tad ir pārkāpts Krimināllikuma 272. pants. Katrā ziņā Krimināllikums ir pārkāpts jebkurā gadījumā.

Uldis Dreiblats , Ritums Rozenbergs