Lembergs: Audits tieslietu sistēmā – stāsts par atriebību un iebiedēšanu

Prokuratūras un tiesu darbu sistēma ir pilnveidojama, taču Jauno konservatīvo partiju (JKP) tas pilnībā neinteresē – to vairāk interesē atriebības īstenošana, žurnālistiem sacīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Pēc Lemberga sacītā, tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) vēlme veikt speciālu auditu Latvijas tieslietu un izmeklēšanas sistēmās nav nekas vairāk par iebiedēšanu un atriebību. “Ņemot vērā, ka viens no tiesu varas atzariem – prokuratūra – nepakļāvās viņa politiskajam spiedienam un arī Saeima nepakļāvās politiskajam spiedienam, un Jurašu izdeva kriminālvajāšanai [viņi iet uz šo ceļu],” skaidroja politiķis.

“Attiecībā uz prokuratūru – ja viņi būtu nākuši ar domu, ka prokuratūra Latvijā pēc būtības ir tādā pašā statusā kā Padomju Savienībā un ka šis statuss ir jāmaina, ņemot vērā, ka šī nav Latvijas PSR, bet šī ir demokrātiska valsts, un ka šajā sistēmā jāievieš izmaiņas, tas, pēc manām domām, būtu loģiski,” uzsvēra politiķis.

Viņš skaidroja, ka, pēc viņa domām, prokuratūra nav tiesu varas sastāvdaļa, bet izpildvara, kura veic izmeklēšanas funkcijas. “Viņa šīs [funkcijas] veic citā stadijā. Bet ir stadijas, kad viņa izmeklē iespējamos kriminālpārkāpumus no sākta gala, un nevar būt, ka tiesu vara nodarbojas ar izmeklēšanu nevis tiesu zālē, bet pirmstiesā. Tā nevar būt. Bet tā Latvijā šobrīd ir,” norāda Lembergs.

Tāpat viņš norādīja, ka šobrīd prokuroru darbs netiek uzraudzīts. “Kādreiz, kad izstrādāja un pēc tam pieņēma Kriminālprocesa likumu, tur iestrādāja izmeklēšanas tiesnešu institūtu. Viņš arī formāli šobrīd darbojas. Pie viņiem var sūdzēties par pārkāpumiem pirms tiesas izmeklēšanas procesā, bet to likumu prokuratūrai izdevās tā izmainīt, ka par prokuroriem pirmstiesas izmeklēšanas procesā var sūdzēties tikai augstāk stāvošajam prokuroram jeb viņa priekšniekam, kurš viņu uzrauga. Kāda jēga tādam sūdzēties? Ja manas domas, tad šis institūts šobrīd ir absolūti formāls, liek formāli zīmolu, ko ierosina prokuratūra,” uzsvēra Lembergs, norādot, ka vajadzētu būt tā, ka prokuratūras darbību būtu iespējams pārsūdzēt izmeklēšanas tiesnesim, lai to nekontrolētu prokuratūra. “Jūs šobrīd nekur nevarat iesniegt sūdzību,” piebilda politiķis.

“Starp citu, lēmumu par apsūdzības uzrādīšanu arī nevar pārsūdzēt. Arī par lietas nosūtīšanu tiesai arī nav nekāda vērtējums,” norādīja Lembergs.

“Līdz ar to sanāk, ka Bordāna mērķis nav pilnveidot sistēmu, bet iebiedēt un atriebties tiem, kas nav darījuši tā, kā Strīķe, Jurašs un Bordāns ir gribējuši,” piebilda politiķis.

Jau vēstīts, ka tieslietu ministrs Jānis Bordāns izteicis vēlmi veikt auditu tieslietu un izmeklēšanas sistēmās. No viņa vadītās Jaunās konservatīvās partijas ne reizi vien izskanējusi ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram un Augstākās Tiesas priekšsēdētājam Ivaram Bičkovičam veltīta kritika.

Foto: F64