Krievija varētu atļaut Nīderlandei atsākt ziedu importu

Krievija noteikusi stingrāku kontroli griezto ziedu importam no Nīderlandes, norādot, ka pamatojoties uz pārbaužu rezultātiem, ļaus tai ziedu importu atsākt pēc 10. augusta.

Krievijas veterinārais un fitosanitārais uzraudzības dienests “Rosseļhoznadzor” paziņojis, ka pastāv iespēja, ka holandiešu izcelsmes grieztie ziedi Krievijā varētu atgriezties pēc 10. augusta, kad būs zināmi laboratorisko pārbaužu rezultāti.

Dienests analizējis pārkāpumus ziedu sūtījumos no Nīderlandes un atklājis 606 karantīnas gadījumus, no kuriem vairāk nekā puse bijuši Nīderlandē audzētie ziedi. Līdz ar to Nīderlandes ziediem noteikts importa aizliegums.

Dienesta pārstāvis norādījis, ka Nīderlandes ziedu piegādes ierobežojumi ir pagaidu pasākums un aizliegumu vai nu nāksies noraidīt vai pagarināt pēc tehniskām konsultācijām ar Eiropas Savienības (ES) iestādēm.

“Tikai pēdējo trīs mēnešu laikā ziedu sūtījumos no Nīderlandes atklāti 58 % identificēti piesārņojumi grieztajos ziedos, kas saņemti no visas Eiropas Savienības (ES) ,” teikts “Rosseļhoznadzor” paziņojumā.

Neraugoties uz Krievijas centieniem apturēt Nīderlandes importu un iegūt Eiropas atbalstu, pilnībā pāriet uz tiešo piegādi no citām valstīm neizbēgami ietekmētu cenas, kas varētu pieaugt par 3-4 reizēm. Tas nozīmētu ne tikai cenu kāpumu mazumtirdzniecībā, bet arī biznesa grūtības daudziem tirgus spēlētājiem.

Krievija ir atkarīga no Eiropas stādāmo augu importa – tas veido 90%. Neskatoties uz to, ka arī Ekvadora, Kolumbija un Kenija piegādā ziedus uz Krieviju, kopumā tās ir rozes, kuras būtu iespējams pilnībā aizstāt ar vietējiem ziediem.

Jau vēstīts, ka dienests izdevis brīdinājumu astoņām Eiropas valstīm par iespējamo aizlieguma ieviešanu holandiešu audzētiem augiem, aicinot ES uz laiku apturēt fitosanitāro sertifikātu izsniegšanu.