Eiro ieviešana Latvijā – ieguvums vai zaudējums?

Nākamā gada 1. janvārī apritēs gads kopš Latvija nomainīja nacionālo valūtu latu pret eiro. Lai gan sākotnēji valūtas nomaiņa tika uzņemta skeptiski un cilvēki vairījās pieņemt eiro gan patriotisku jūtu vadīti, gan šaubās par iespējamo dzīves sadārdzināšanos, šobrīd varam secināt, ka Latvija no eiro vairāk ieguvusi kā zaudējusi, kā arī cilvēki jau sadzīvojuši ar eiro un praktisku atšķirību vairs neizjūt.

Eiro kā labu solu vērtē arī finanšu ministrs Jānis Reirs, norādot, ka ģeopolitisko notikumu kontekstā Latvijas iestāšanās Eirozonā ir bijis politiski tālredzīgs solis valsts drošības garantam un Latvijas neatkarības stiprināšanai. Eiropas Savienības vienotā valūta ir mazinājusi Krievijas ekonomisko sankciju ietekmi uz mūsu ekonomiku, kas vienlaikus ir nepārprotams signāls mūsu austrumu kaimiņam par Latvijas finanšu un politisko stabilitāti.

“Lai gan eiro ir devis atbalstu ekonomikai tādos aspektos kā valūtu konvertācijas izmaksu, valūtas risku samazināšanās, ārējās tirdzniecības un eksporta veicināšana, būtiskākie eiro ieviešanas ieguvumi šobrīd tomēr nesaistās ar tās tiešo ietekmi uz ekonomiku, bet gan ar papildus drošību Latvijas iedzīvotājiem – gan ar novērstajiem lata devalvācijas draudiem, gan pats būtiskākais – eiro ieviešana ir padziļinājusi Latvijas integrāciju Eiropas Savienībā, mazinot ārēju apdraudējumu riskus. Eiro ir bijis spēcīgs buferis arī pret Krievijas ekonomiskajām sankcijām, kas ir ne mazāk nozīmīgs faktors šī brīža ģeopolitiskajā situācijā un ekonomiskās stabilitātes nodrošināšanā,” norāda finanšu ministrs Jānis Reirs.

Eiro ieviešanu pozitīvi novērtējusi arī tā sabiedrības daļa, kas sākotnēji valūtas nomaiņu uzņēma skeptiski. Lai gan sākotnēji domas par eiro atvairīja iespējamā dzīves sadārdzināšanās, ekonomiskas ministrijas dati liecina, ka Latvijā pēc eiro ieviešanas 85% pakalpojumu un preču cenas nav mainījušās. Daļēji tieši šis fakts cilvēkiem licis skatīties uz eiro kā uz Latvijas izaugsmes iespēju, jo kā liecina jaunākie Eirobarometra aptaujas dati, atbalsts eiro kā Eiropas vienotajai valūtai Latvijā pēdējā pusotra gada laikā ir pieaudzis par 31 procentpunktu – ja 2013. gada pavasarī eiro pozitīvi vērtēja tikai 43% Latvijas iedzīvotāju, tad šā gada rudenī eiro atbalstītāju skaits bija sasniedzis jau līdz 74%.

Protams ir cilvēki, kuri daudz labāk vēlētos atpakaļ Latvijas nacionālo valūtu latu, tomēr neapšaubāmi eiro ieviešana Latvijā ir bijis vēsturisks notikums, kura būtiskākie pozitīvie rezultāti ir neatgriezeniski novērstais nacionālās valūtas devalvācijas risks, valsts kredītreitingu pieaugums un papildus drošība situācijā, kad ģeopolitiskā situācija reģionā ir saasinājusies līdz reāla kara draudiem.