“Zemnieku saeima”: 90% saimniecību raža šogad sarukusi par 20–50%

Lielākajai daļai jeb 90% saimniecību raža, salīdzinot ar pagājušo gadu, samazinājusies robežās no 20% līdz 50%, liecina biedrības “Zemnieku saeima” informācija.

Kā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja biedrības priekšsēdētājs Juris Lazdiņš, raudaugu kopraža Latvijā šogad varētu būt samazinājusies līdz apmēram 3 miljoniem tonnu: “Atlikums, kas nav novāks ir 5 – 10 %, bet ja skatāmies individuāli saimniecību līmenī, tad 60 % ir pilnībā novākuši ražu, 40 % ir atlikuši no 5 – 20 %. [..] Protams, šīs laika prognozes šim konkrētajam darbu cēlienam ir ideālas.”

“Kopumā Latvijā 30 % no visas ražas atbilst tikai un vienīgi lopbarības prasībām, bet attiecībā par kopražu situācija ir tāda, ka 10 % saimniecību raža pret pagājušo gadu raža nav samazinājusies, bet 90 % saimniecību ražas samazinājums ir no 20 – 50 %,” sacīja Lazdiņš.

Viņš norādīja, ka Ziemeļkurzeme un Ziemeļvidzeme ir visvairāk cietušie reģioni, kur ražas samazinājums ir līdz pat 80 % saimniecību līmenī. Ir gadījumi, kad saimnieki uz 150 hektāru lauka vispār nebrauc ar ražas novākšanas tehniku, jo nav ekonomiskā pamatojuma.

“Eiropa mums vasarā piešķīra 6,8 miljonu ārkārtas atbalstu, šai naudai valsts drīkst dot savu līdzfinansējumu līdz 200 %. [..] Kā ministrs teica, septembra vidū mēs apkoposim datus un tad arī izlemsim, kā sadalīt naudu. Šobrīd mums ir jautājums, vai valsts spēs līdzfinansēt šos 200 %. Pagājušajā nedēļā mēs tikāmies ar finanšu ministru, kur mums ļoti skaisti tika pateikts – naudas nav, neko negaidiet,” sacīja Lazdiņš.