VK: AM izšķērdējusi apmēram divus miljonus latu

Aizsardzības ministrija (AM) nav nodrošinājusi caurskatāmas un atbilstošas militārās izglītības sistēmas izveidi, kā rezultātā ir pieļauts militārā personāla apmācībai piešķirto valsts budžeta līdzekļu neekonomisks un nelietderīgs izlietojums, revīzijā secinājusi Valsts kontrole (VK). Aprēķināts, ka kopumā AM nelietderīgi izšķērdējusi apmēram divus miljonus latu.

Par revīzijas secinājumiem portālu «Apollo» informēja VK vecākā referente Egita Diure, uzsverot, ka AM nav nodrošinājusi Nacionālās aizsardzības akadēmijas (NAA) efektīvu izmantošanu militārās izglītības procesā, raksta Apollo.lv

NAA darbības rādītāji ir būtiski pasliktinājušies, NAA sagatavoto dažādu specialitāšu virsnieku skaitam no 121 speciālista 2003.gadā samazinoties līdz septiņiem speciālistiem 2009.gadā, tomēr AM nav veikusi pasākumus, lai tiktu pieņemts lēmums par NAA turpmāko darbību, uzsver VK.

Tai pat laikā līdz pat 2009.gadam NAA uz sadarbības līguma pamata ir organizējusi uzņemto kadetu apmācību citās valsts augstākās izglītības iestādēs, neveicot darbības, kas nodrošinātu mācību programmu licencēšanu.

AM, piešķirot valsts budžeta līdzekļus militāro personu izglītības pakalpojuma iepirkumam un nenosakot vienotu kārtību līgumu slēgšanai par speciālistu sagatavošanu civilajās augstskolās un to izpildes uzraudzībai, ir pieļāvusi līdzekļu nelietderīgu izlietojumu 242,6 tūkstošu latu apmērā. No šīs summas 174,9 tūkstoši latu ir izlietoti, samaksājot pievienotās vērtības nodokli, kas saskaņā ar likumu «Par pievienotās vērtības nodokli» nebija jāpiemēro, un 67,7 tūkstošus latu par speciālistu sagatavošanu, kuri studijas attiecīgajā programmā nepabeidza.

Bez NAA militāro izglītību nodrošina vēl sešas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) skolas, no kurām četras ir Ministru kabineta (MK) dibinātas valsts izglītības iestādes, bet pārējās – NBS vienības. AM nav veikusi nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu MK dibināto NBS militārās izglītības iestāžu darbības atbilstību normatīvajiem aktiem. Piemēram, nelicencējot vairākas militārās karjeras izglītības programmas, nav nodrošināta iespēja par visu militārās izglītības karjeras kursu apgūšanu izsniegt valsts atzītu izglītības dokumentu, skaidro VK.

Revīzijā vērtējot līdzekļu izlietojuma militārajām apmācībām likumību un efektivitāti, VK ir veikusi pārbaudes par NBS sastāvā iekļautās mācību, sporta un atpūtas bāzes «Pipariņi» darbības un infrastruktūras attīstības finansēšanu.

Tāpat tiek uzsvērts: lai gan atpūtas bāze netiek izmantota NBS uzdevumu izpildē, ministrija tās darbības nodrošināšanai laika posmā no 2007.gada līdz 2010.gada vidum ir piešķīrusi 302,9 tūkstošus latu.

Turklāt, iekļaujot atpūtas bāzes rekonstrukcijas darbus NBS būvniecības plānos, AM ir pieļāvusi nelietderīgus izdevumus vēl 1,25 miljonu latu apmērā, atpūtas bāzes infrastruktūras attīstību finansējot no valsts militārās aizsardzības objektu būvniecībai un rekonstrukcijai paredzētajiem valsts budžeta līdzekļiem. Par konstatēto saistībā ar atpūtas bāzes komercdarbību VK informēs tiesībaizsardzības iestādes.

Pēc revīzijas AM ir apņēmusies veikt vairākus pasākumus militārās izglītības sistēmas darbības efektivitātes uzlabošanai – līdz šī gada vidum AM izvērtēs militāro mācību iestāžu optimizācijas iespējas, tajā skaitā attiecībā uz NAA turpmāko darbību, un veiks pasākumus, lai tiktu pieņemti lēmumi izglītības iestāžu vadības modeļa pilnveidošanai.

Tāpat līdz 2012.gada beigām ministrija izvērtēs militārās izglītības politikas mērķus un veiks nepieciešamās darbības, lai militārās izglītības sistēmas darbība atbilstu izglītības jomu reglamentējošiem normatīvajiem aktiem.

Revīzija veikta par laika posmu no 2009.gada 1.janvāra līdz 2010.gada 30.jūnijam, bet atsevišķu lēmumu izsekošanai pārbaudes veiktas arī ārpus norādītā laika posma.

Autors: www.apollo.lv