Vienošanās panākta! Noslēdzas “Brexit” sarunu pirmais posms

Lielbritānija un Eiropas Savienība (ES) piektdien vienojusies par tā dēvētā “Brexit” nosacījumiem, paziņojusi Eiropas Komisija (EK).

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja šodien agri no rīta tikās ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru, lai censtos panākt vienošanos par “Brexit” nosacījumiem. Viņu pavadīja arī “Brexit” ministrs Deivids Deiviss.

EK pēc tikšanās paziņojusi, ka panākts pietiekams progress, lai uzsāktu otro sarunu fāzi. Vienošanās noslēgta jautājumos, kas skar “šķiršanās rēķinu”, ES pilsoņu tiesības un Ziemeļīrijas robežu.

Savukārt Terēze Meja žurnālistiem ziņo, ka beidzot ir panākts darījuma izrāviens un sarunas var virzīties par jauniem jautājumiem, tai skaitā par turpmāko tirdzniecību ar ES.

Pēc viņas sacītā, sarunas vairs neatgriezīsies pie Ziemeļīrijas jautājuma. Panāktā vienošanas paredz, ka arī turpmāk cilvēki, preces un pakalpojumi varēs brīvi šķērsot Īrijas robežu. Tāpat viņa atklāja, ka “šķiršanās rēķins” būšot godīgs pret Lielbritānijas nodokļu maksātājiem.

Junkers paziņoja, ka darījums nodrošina “lētu” “Brexit” procesu ES pilsoņiem, it īpaši tas attiecoties uz Apvienotās Karalistes pilsoņiem, kas dzīvo kādā no ES 27 dalībvalstīm.

Jau vēstīts, ka pirmdien notikušajās sarunās Lielbritānija un Eiropas Savienība tomēr nenonāca pie rezultāta, kas dotu iespēju “Brexit” sarunām pāriet nākamajā fāzē. Lielākās domstarpības bija jautājumā par Ziemeļīrijas un Īrijas robežproblēmu pēc Lielbritānija izstāšanās no savienības.

Jau vēstīts, ka Lielbritānija marta beigās iesniedza Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam premjerministres Terēzas Mejas parakstīto vēstuli par Lisabonas līguma 50.panta iedarbināšanu, oficiāli uzsākot izstāšanās procedūru no Eiropas Savienības. Tas aizsāks divu gadu garu “Brexit” procesu – līdz 2019. gada 29. martam jāpanāk vienošanās par pilnīgu izstāšanās pabeigšanu.

Jau vēstīts, ka Lielbritānijas pilsoņu vairākums šā gada 23.jūnijā notikušajā vēsturiskajā referendumā izšķīrās par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. “Brexit” atbalstīja 51,9%, pret bija 48,1% balsstiesīgo iedzīvotāju.

Foto:Number10/https://www.flickr.com/photos/number10gov//https://creativecommons