Pastāv iespēja, ka “Gazprom” noteiktās gāzes cenas samazināsies

Ja tiks pierādīts, ka „Gazprom” nepamatoti paaugstinājis cenas gāzei, tad pastāv iespēja, ka gāzes cenas, tai skaitā Latvijā, samazināsies, piektdien intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” atzina Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis.

“Ja izdosies pierādīt EK iebildumus par to, ka “Gazprom” gāzes cenas nepamatoti paaugstināja, tad tas var novest pie tā, ka cenas samazināsies,” intervijā uzsvēra Dombrovskis.

Dombrovskis atgādināja, ka lieta pret “Gazprom” tika uzsākta jau 2012. gadā un tagad EK ir sagatavojusi iebildumus, kur norādījusi savu viedokli par iespējamiem pārkāpumiem.

Uz jautājumu, vai “Gazprom” sperot atbildes soli, varētu paaugstināt gāzes cenas, EK viceprezidents pauda viedokli, ka izmaiņas nav gaidāmas, argumentējot, ka gāzes cenas tiek sasaistītas ar naftas cenām un mainīt gāzes cenas aprēķināšanu pašlaik nevarēs.

Jau ziņots, ka EK trešdien Krievijas lielākajam gāzes koncernam “Gazprom” izvirzījusi vairākas apsūdzības saistībā ar konkurences noteikumu pārkāpšanu Austrumeiropas valstīs, tai skaitā Latvijā.

Izmeklēšana par “Gazprom” dominējušo stāvokli veikta Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Slovākijā, Ungārijā un Bulgārijā.

Krievijas gāzes koncernam ir individuāli līgumi ar visām šim valstīm, kas ļauj uzņēmuma iekasēt atšķirīgu cenu par gāzes piegādēm, ko EK vērtē kā nelikumīgu darbību.

Komisija uzskata, ka “Gazprom” neatbilstoši ierobežojis pārrobežu gāzes plūsmas un piecās valstīs piemērojis negodīgu cenu politiku, kā arī uzstādījis neatbilstošas infrastruktūras prasības Bulgārijā un Polijā.

“Gazprom” ir tiesības 12 nedēļu laikā atbildēt uz ES aizdomām, ka uzņēmums ļaunprātīgi izmantojis savu dominējošo stāvokli, lai ietekmētu konkurenci iepriekš nosauktajās ES valstīs.

Tikmēr “Gazprom” mājaslapā publicējis paziņojumā, kurā uzņēmums norāda, ka EK iesniegtās sūdzības ir nepamatotas, tajā pašā laikā pieņemot, ka EK iebildums ir tikai viens posms no pretmonopola izmeklēšanas un nenozīmē, ka “Gazprom” ir vainīgs pārkāpumos.

Krievijas lielākas enerģijas koncerts “Gazprom” piegādā aptuveni 30 procentus no dabasgāzes, ko izmanto 28 ES dalībvalstis.