Madonas novada Cesvaines pagastā konstatēts ĀCM uzliesmojums

Latvijā konstatēts ceturtais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām. Slimība konstatēta 2 mājas cūkām kādā piemājas saimniecībā Madonas novada Cesvaines pagastā.

Slimības skartajā novietnē tiks veikti slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus, kā arī epidemioloģiskā izmeklēšana. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, novietnē esošās cūkas tiks likvidētas.

Ap ĀCM skarto novietni tiek noteikta karantīnas zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu.  Karantīnas zonā ir noteikti ierobežojumi cūku un cūku izcelsmes produktu pārvietošanai.

Lielākais drauds mājas cūku veselībai ir meža cūkas, kuru skaits pēdējos gados ir strauji pieaudzis. Īpaši uzmanīgiem šobrīd jābūt Madonas, Jēkabpils, Valmieras, Cēsu, Limbažu, Gulbenes, Aizkraukles, Dobeles, Ogres un Tukuma novadu mājas cūku turētājiem, jo šajās teritorijās ir konstatēts vislielākais ar ĀCM inficēto meža cūku skaits.

Šī gada sešos mēnešos Latvijā ĀCM ir konstatēts jau 645 meža cūkām un 3 mājas cūku novietnēs.

PVD aicina mājas cūku turētājus rūpīgi ievērot biodrošības prasības – pēc lauka darbiem un pirms došanās uz kūti, obligāti mainīt apģērbu un apavus, nedot cūkām zaļbarību, augļus un dārzeņus no sava dārza, kā arī dezinficēt lauksaimniecības tehnikas ritošās daļas pirms iebraukšanas saimniecībā!