Ar ALTUM atbalstu būvēs zemas īres maksas daudzdzīvokļu ēkas Valmierā, Bauskā, Tukumā un Jelgavā

Finanšu institūcija ALTUM noslēgusi trīs jaunus līgumus par zemas īres maksas mājokļu būvniecību Bauskā, Tukumā un Jelgavā par kopējo summu 22 miljoni eiro. Valmierā zemas īres maksas daudzdzīvokļu divu ēku būvniecība uzsākta piektdien, 5.jūlijā.

Zemas īres maksas namu programma Latvijā tiek īstenota pirmo reizi, ņemot par piemēru citās Eiropas valstīs, tostarp Nīderlandē, Vācijā, Austrijā, Polijā un citur, veiksmīgi realizētos projektus jau vairāk nekā 100 gadu garumā. Programmas mērķis ir veicināt reģionos mājokļu pieejamību tām ģimenēm, kas nevar atļauties īrēt dzīvokli par tirgus noteiktajām cenām.

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis norāda: “Latvijā ir akūta mājokļu pieejamības problēma, kas būtiski ietekmē tautsaimniecības attīstību un valsts labklājības celšanos. Vislielākais mājokļu trūkums ir reģionos ar pieaugošām un konkurētspējīgām nodarbinātības iespējām. Problēmas risināšanai svarīga ir arī kvalitatīvu un energoefektīvu īres platību piedāvājuma palielināšana par pieejamām cenām. Nepietiekamais piedāvājums traucē uzņēmējdarbībai nodrošināt nepieciešamos darbiniekus un speciālistus, tāpēc, ieviešot programmu, tiek risināta vēl viens būtisks šķērslis reģionu ekonomikas attīstībai.”

Bauskā, Ceriņu ielā 8, plānots uzbūvēt 60 dzīvokļu ēku par 6,73 miljoniem eiro, no kuriem 5,3 miljoni eiro paredzēts ALTUM atbalsts. Projektu attīsta SIA “KIK Real Estate Bauska” un tas tiks realizēts līdz 2026.gada 15.jūnijam. Būvniecību plānots uzsākt jau šā gada jūlija beigās.

Vēl viens līgums paredz zemas īres maksas mājokļa būvniecību Tukumā, Ezera ielā 6, Sēmē, Sēmes pagastā, ar 18 dzīvokļiem par 2,14 miljoniem eiro, no kuriem 1,6 miljoni eiro ir ALTUM atbalsts. Projektu realizē SIA “Tukuma īres nami” un to paredzēts pabeigt līdz 2026.gadam.

Savukārt trešais projekts tiks realizēts Jelgavā, Ganību ielā 54, ko attīsta SIA “Jelgavas īres nami”. Tā kopējais finansējums ir 13,13 miljoni eiro ar ALTUM atbalstu 10,31 miljona eiro apjomā. Tajā atradīsies 116 dzīvokļi, uzbūvējot tos līdz 2026.gada noslēgumam.

ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš: “Patlaban vairākās pašvaldībās apstiprināti jau četri projekti par zemas īres maksas ēkām ar 314 dzīvokļiem, kur kopējā projektu summa pārsniedz 34 miljonus eiro, tostarp ALTUM finansējums 26,76 miljoni eiro. Pašvaldības izrāda lielu interesi par atbalsta programmu, tāpēc turpinām konsultēt par iespējām finansēt zemas īres maksas dzīvokļu mājas. Svarīgi atgādināt, ka pašvaldībām, iedzīvotājiem un uzņēmējiem no ALTUM pieejami arī citi valsts un Eiropas ilgtspējas atbalsta instrumenti, tostarp namu energoefektivitātes un renovācijas aizdevumi ar kapitāla atlaidi, lai atjaunotu nolietotās un energoneefektīvās ēkas, par kurām iedzīvotāji turpina maksāt augstus apkures rēķinus, kā arī remonta aizdevumi daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem, kam nav izveidoti pietiekami uzkrājumu, lai saremontētu nolietotās mājas vai apkārtni.”

Piektdien, 5.jūlijā, tika uzsākta divu zemas īres maksas mājokļu būvniecība Valmierā, kur kopējās projekta izmaksas ir 12,1 miljons eiro, no kuriem ALTUM atbalsts abām ēkām ir 11,59 miljoni eiro. Projektu plānots realizēt līdz 2026.gada 31.martam un to attīsta SIA “Valmieras namsaimnieks”, bet būvnieks ir SIA “MONUM”.

Ministru kabineta noteikumi paredz, ka uz zemas maksas īres dzīvokļiem varēs pretendēt iedzīvotāji, kuru ienākumi nepārsniedz konkrētu slieksni atkarībā no cilvēku skaita mājsaimniecībā, piemēram, pretendējot uz divu istabu dzīvokli, kopējie bruto ienākumi nedrīkst pārsniegt 2 437 eiro. Savukārt īres maksa nedrīkst būt augstāka par 6,39 eiro kvadrātmetrā, ko iespējams indeksēt katru gadu.

Lai programmu varētu veiksmīgi turpināt arī pēc pieejamā finansējuma izlietošanas, līdzīgi kā citās valstīs tiek paredzēts, ka 50% no ienākumiem iemaksājami īres namu fondā, no kura tiks būvēti jauni mājokļi. Šāds apjoms Ministru kabineta noteikumos iestrādāts, pieņemot to, ka pārējie ienākumi tiek novirzīti mājas atjaunošanai un īres nama īpašnieka samērīgai peļņai. Aizdevumi tiek piešķirti uz 30 gadiem ar fiksētu aizdevuma likmi 0,69% apjomā. Pēc projekta īstenošanas aizdevuma pamatsumma tiek dzēsta līdz 30%.