Lembergs: Valdība sastāda valsts budžetu uz pašvaldību rēķina

Nākamā gada valsts budžets ir ārkārtīgi nelabvēlīgs pašvaldībām, žurnālistiem norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Pēc viņa sacītā, pašvaldības saņem trīs nodokļus – iedzīvotāju ienākumu nodokli, kas samazināsies, nekustamā īpašuma nodokli, kas tagad ir iesaldēts, un dabas resursu nodokli, kas šobrīd tiek pārdalīts par labu valsts budžetam – ja agrāk pašvaldības saņēma no šī nodokļa 60%, tad tagad saņems tikai 40%.

Viņa ieskatā, Latvijas Pašvaldību savienība strādā slikti un pienācīgi neaizstāv pašvaldību intereses, savukārt valdošā koalīcija uzskata, ka uz viņiem šī situācija pašvaldībās neattiecas.

“Valdība uz pašvaldību rēķina paņem naudu sevis izvēlētiem tēriņiem,” izteicās Lembergs.

Saskaņā ar viņa teikto pašvaldību ienākumi būs mazāki pēc prognozes, nekā izdevumi, jo jāņem vērā arī inflācija.

Kā zināms, Ministru kabinets ārkārtas sēdē piektdien, 11. oktobrī, akceptēja 2020. gada valsts budžeta projektu. Saskaņā ar to valsts kopējā budžeta ieņēmumi nākamgad plānoti 9,894 miljardu eiro, izdevumi – 10,002 miljardu eiro apmērā.

MK un Latvijas Pašvaldību savienības domstarpību protokolā ir noteikts, ka 2020. gada budžetā pašvaldībām plānoti nodokļu ieņēmumi kopā ar speciālo dotāciju 18,8% apmērā no kopbudžeta. Valsts budžetā 2020. gadā pašvaldībām ir paredzēta speciālā dotācija 148 miljonu eiro apmērā.

Foto: Valsts kanceleja