LB laidīs apgrozībā otru eiro kolekcijas monētu

Latvijas Banka (LB) nākamajā nedēļā laidīs apgrozībā 5 eiro sudraba kolekcijas monētu, portāls «Apollo» uzzināja bankā.

Kā informē bankā, jaunā monēta veltīta vienam no izcilākajiem latviešu literatūras meistardarbiem – izcilā latviešu literāta Jāņa Jaunsudrabiņa (1877–1962) «Baltajai grāmatai», kuras pirmā daļa izdevuma veidā pie lasītāja nonāca 1914. gadā, bet otrā – 1921. gadā. Tas ir rakstnieka bērnības atmiņu stāstu apkopojums mazā Janča skatījumā un vienlaikus latviešu lauku dzīves pārskats 19.gadsimta nogales gaisotnē un četru gadalaiku ritējumā, papildināts ar autora zīmējumiem.

No «Baltās grāmatas» šķietami laucinieciskās Janča mācības izaug mūsdienās vitāli svarīgais un patriotiskais Jaunsudrabiņa aicinājums «Piemini Latviju!». Ar šādu sirdsdarba motivāciju LB emitē eiro kolekcijas monētu Jaunsudrabiņa «Baltās grāmatas» 100 gadu jubilejas atcerei.

Šī ir simtā LB izdotā kolekcijas monēta un otrā kolekcijas monēta ar eiro nominālu (lata dārgmetāla monētas, kas pēc būtības ir mākslas darbs, saucām par jubilejas un piemiņas monētām; kopumā tika izdotas 98 šādas monētas).

Bankā norāda, ka šādi tiek turpināta kolekcijas monētu izlaišana ar Latviju raksturojošiem sižetiem un augstvērtīgu māksliniecisko izpildījumu. Arī plānotais kolekcijas monētu skaits saglabājas iepriekšējais – 5–7 monētas gadā, ņemot vērā Latvijas sabiedrības un ārvalstu kolekcionāru interesi.

Monēta «Baltā grāmata» ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā. Monētas tirāža būs 5000 eksemplāru.

Monētu varēs iegādāties LB un tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās – bankās, suvenīru un juvelieru veikalos. Monētas cena LB kasēs būs 51,65 eiro.

Monētas māksliniece ir Sandra Krastiņa, tā kalta Nīderlandes kaltuvē «Koninklijke Nederlandse Munt».