Lauksaimniecībā prognozē ražīgu gadu, pieaug vajadzība pēc papildu finansējuma

Pandēmijas laiks ir palēninājis ekonomisko aktivitāti vairākās nozarēs, tomēr lauksaimniecība ir viena no tām jomām, kur apstākļi šajā laikā bijuši drīzāk labvēlīgi. Šogad lauksaimnieki paredz bagātīgu ražu, taču Luminor bankas Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas nodaļas vadītājs Mareks Gurausks atgādina, ka, plānojot jaunus ieguldījumus, rezultāti jāvērtē ilgtermiņā, nevis tikai labas sezonas ietvaros.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotajiem datiem par 2020. gadu, Latvijas lauksaimniecības sektora pievienotā vērtība pēdējā ceturksnī pieauga par 6.7 %, bet gada griezumā – par 1.8 %, salīdzinot ar līdzvērtīgu periodu gadu iepriekš. Pieaugumu galvenokārt sekmējis produkcijas pieaugums augkopībā, lopkopībā, mežsaimniecībā un mežistrādē.

“Daudzi lauksaimniecības nozares uzņēmumi pērn, pateicoties labvēlīgiem laikapstākļiem, reģistrēja rekordaugstu apgrozījumu un arī peļņu. Mūsu klientu attieksme pret šī gada sezonu arī ir pozitīva, turklāt uzņēmumi, kuri ir uzkrājuši lielākas finanšu rezerves, veic ieguldījumus jaunā tehnikā un arīdzan lauksaimniecības zemē. Šī gada pirmajos sešos mēnešos lauksaimniecības uzņēmumiem piešķirtais finansējums Luminor bankā bija aptuveni par 30 % augstāks nekā šajā pašā periodā 2020. gadā,” stāsta Luminor Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas nodaļas vadītājs Mareks Gurausks.

Lauksaimnieku aktivitāti stimulējusi arī Luminor bankas sadarbība ar Eiropas Investīciju Banku (EIB), kas ar šī gada sākumu sāka piedāvāt maziem un vidējiem uzņēmumiem pieteikties finansējumiem ar izdevīgākiem nosacījumiem. Tādējādi banka šī gada pirmajā pusē novērojusi pieprasījuma pieaugumu pēc finansējuma lauksaimniecības tehnikas un iekārtu iegādei – parakstīto līzinga līgumu summa pirmajā pusgadā pret pagājušo gadu ir palielinājusies par 40 %. Lai arī šogad pēc pašu lauksaimnieku prognozēm ir gaidāma laba raža, Luminor eksperts aicina uz jauniem ieguldījumiem skatīties ilgtermiņā.

“Lauksaimniecības sektors darbojas cikliski, tāpēc efektivitāte ir atkarīga ne tikai no ieguldījumiem un ražīguma, bet arī no laikapstākļiem. Saprotams, ka dažas sezonas ir labvēlīgākas par citām, bet, plānojot uzņēmumu turpmāku attīstību, svarīga ir ilgtspējīga finanšu pārvaldība, tāpēc saviem klientiem iesakām izvērtēt uzņēmuma darbību ilgākā laika posmā. Ir rūpīgi jāizvērtē, vai uzņēmumam ienesīgāk ir ieguldīt pašu vai aizņemtos līdzekļos, lai sliktākās sezonās nerastos finansiālas grūtības,” piebilst Luminor Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas nodaļas vadītājs Mareks Gurausks.

Šogad Luminor kopā ar Eiropas Investīciju banku papildus lauksaimniekiem piedāvātajai kredītlīnijai un citiem nozares finansēšanas produktiem piedāvā papildu līdzekļus visās trīs Baltijas valstīs vismaz 660 miljonu eiro vērtībā. Finansējumam var pieteikties dažādu nozaru Baltijas reģiona mazie un vidējie uzņēmēji, kuros nodarbināti līdz pat 3000 darbinieku. Pieejamā aizdevuma summa ir sākot no 200 tūkstošiem eiro, ko uzņēmumi var izlietot investīcijām un apgrozāmo līdzekļu finansēšanai. Projektiem līdz 25 miljoniem eiro EIB atbalsts piemērojams summai līdz 12,5 miljoni eiro, turklāt Luminor klienti var saņemt arī zemāku procentu likmi (0,25 %).
Savukārt publiskais līdzfinansējums, uz kuru pieteikšanos izsludina Lauku atbalsta dienests, kļūs pieejams tikai rudenī, kad būs atvēries jaunais plānošanas periods. Jau šobrīd LAD mājaslapā atrodama informācija par dažādiem atbalsta veidiem lauksaimniekiem.