Vilcienu iepirkuma sāga: Pieci mēģinās piekto reizi

Pieci vagonbūves uzņēmumi pieteikušies Latvijas valsts a/s Pasažieru vilciens (PV) izsludinātajā elektrovilcienu iepirkumā, kas izsludināts piekto reizi pēc kārtas.

Atbilstība starp jaunā konkursa dalībnieku skaitu un iepriekšējo konkursu izsludināšanas reizēm būtu pamatojama ar vienošanos, kurās reizēs skaitīt un kurās – neskaitīt par nākamo konkursu to, ka iepriekšējā konkursa noteikumi tika grozīti, ka tas tika pārtraukts un atsākts u. tml. gandrīz nepārskatāmā notikumu virknē no 2008. gada līdz 2014. gadam. Nav, protams, zināma vagonbūves uzņēmumu motivācija iesaistīties šādu notikumu turpinājumā, tāpēc atliek parādīt būtiskāko, kas zināms par konkursa dalībiekiem:

1. Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles S.A. no Spānijas – PV konkursu veterāne un vienā reizē pat it kā uzvarētāja, tātad ar iestrādēm vilcienu projektēšanā Latvijā lietotajam sliežu ceļa platumam un klimatiskajiem apstākļiem;

2. PATENTES TALGO S.L. arī no Spānijas – var lepoties ar dažu vilcienu sastāvu piegādi Krievijai, kur to ekspluatācijas apstākļi kaut cik līdzinās apstākļiem Latvijā;

3. Stadler Polska Sp. z o.o. – apliecinājums Šveices firmas Stadler ekspansijai Austrumeiropā; Stadler savus vilcienus Latvijai piedāvāja nemitīgi, savu reizi arī tiem tika piešķirta uzvara PV konkursā;

4. ŠKODA VAGONKA a.s. – zīmols, ko ar korupcijas teiksmām Latvijā apvijuši Rīgas pašvaldības veiktie pilsētas elektrotransporta iepirkumi; uzņēmums uzrāda divstāvu pasažieru vilcienus, kas būvēti pēc ukraiņu pasūtījuma;

5. ООО Уральские локомотивы – pasažieru elektrovilcienu būves nozares jaunpienācējs, kura rašanos diktēja Krievijas vēlēšanās Soču olimpiskajās spēlēs atrādīt vietējā ražojuma elektriskos vilcienus; šādā sakarā Krievijas lokomotīvju rūpnīca atpirka un adaptēja vācu Siemens vilcienu konstrukciju, ko tagad bīda tirgū ar nosaukumu Ласточка (bezdelīga).

Atšķirīgā veidā konkursa norisē iekļāvušies vēl divi citi uzņēmumi. Dienvidkorejas Hyundai Rotem Company un tepat Latvijā reģistrētā Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca iesniegušas katra savu sūdzību Iepirkumu uzraudzības birojam par konkursa noteikumiem. Korejieši ir piedalījušies vienā no iepriekšējiem PV konkursiem. Pastiprinātu uzmanību Daugavpils uzņēmumam tagad nodrošina tā piederība Igaunijas miljonāram Oļegam Osinovskim, par kura esamību Latvijā uzzināja pēc Latvijas Dzelzceļa (LDz) prezidenta Uģa Magoņa aizturēšanas un apcietināšanas. Aizturēts U. Magonis tika ar pusmiljonu eiro, ko viņam it kā iedevis O. Osinovskis. Viņu advokāti apgalvo, ka šai naudai neesot nekāda sakara ar darījumiem starp LDz un vēl citu O. Osinovskim piederošu uzņēmumu. Arī tas varētu būt pieņemams izskaidrojums U. Magoņa novākšanai no ietekmīgā LDz vadītāja amata, ka tādā veidā vēl pirms PV konkursa izsludināšanas notikusi cīņa par simtiem miljonu eiro, kam šādā konkursā jāapgrozās.

Uz daļiņu no PV pasūtījuma naudas joprojām pretendē Rīgas vagonbūves rūpnīca (RVR), kas pati konkursā nav pieteikusies. RVR valdes priekšsēdētājs Gatis Kamarūts dalījās ar NRA.lv cerībās piedāvāt konkursa uzvarētājam palīdzību viņa vilcienu sagatavošanā palaišanai ekspluatācijā Latvijā. Viņš norādīja uz RVR startiem kopā ar vairākiem tagadējā konkursa dalībniekiem jau iepriekšējos PV konkursos. Lai gan konkursi izjuka, labas attiecības starp RVR un radniecīgajiem uzņēmumiem esot saglabājušās.

PV neatbild uz jautājumiem par to, kur tas ņems naudu vilcienu pirkšanai. Iepriekšējie konkursi balstījās uz Eiropas Savienības naudas dāvinājumu, ko Latvija nespēja ieņemt un izmantot. Ja Latvijai jāpērk vilcieni par savu naudu, tad, visticamāk, ka tā būs nauda, ar kuru valsts tagad dotē privātos autobusu pasažieru pārvadājumu uzņēmumus.

Arnis Kluinis