Šveice neatver darba tirgu Horvātijai, ES atbild ar sankcijām

Kā ziņo plašsaziņas līdzekļi, Eiropas Savienība (ES) svētdien apturējusi Šveices dalību ES pētniecības un izglītības programmās saistībā ar Šveices atteikšanos atvērt darba tirgu jaunākajai ES dalībvalstij Horvātijai.

Kā ziņots iepriekš, referendumā pirms nedēļas 50,3% balsstiesīgo Šveices iedzīvotāju nobalsoja par imigrācijas ierobežojumu atjaunošanu ES pilsoņiem. Šveices Tieslietu ministrijas pārstāvji sestdien paziņoja, ka referenduma rezultāts nozīmē to, ka Šveice vairs nevar parakstīt vienošanos par darba tirgus atvēršanu Horvātijai tā iepriekšējā formā.

Tieslietu ministrijas preses sekretārs paskaidroja, ka referendums ir radījis jaunu konstitucionālu stāvokli, kurš savukārt aizliedz Šveicei atvērt savu darba tirgu Horvātijai.

Eiropas Komisijas (EK) preses sekretārs atbildēja ar paziņojumu, ka ES aptur Šveices dalību tādās Eiropas pētniecības un attīstības programmās kā ”Horizon 2020” un ”Erasmus +”, kas ir cieši saistītas ar personu brīvu pārvietošanos.

Šveices referendumā tika apstiprināts ierosinājums, ka Šveices valdībai turpmāko trīs gadu laikā jaātrod veids, kā vienoties ar ES par jaunas imigrācijas politikas ieviešanu.

Kā ziņots iepriekš, Šveice nav ES dalībvalsts, bet ES ir Šveices galvenais tirdzniecības partneris, kā arī Šveices ekonomika ir cieši saistīta ar Eiropas un globālajiem tirgiem.

BNA Latvia