Svarīgākais par “Marta trakumu” ASV basketbolā

“Marta trakums” ir NCAA basketbola turnīrs, kurā piedalās labākās ASV studentu basketbola komandas. Tas ir vienspēļu turnīrs, kurā piedalās 68 komandas, kas septiņās kārtās sacenšas par ASV studentu basketbola čempiontitulu. Par to interesējas daudzi, tā, piemēram, Klondaika.lv sniedz iespēju interesentiem apskatīt likmes uz dažādiem sporta veidiem, tostarp arī basketbolu. Lasiet tālāk un uzziniet svarīgāko par “Marta trakumu” un tā izcelsmi.

Kāpēc tieši “Marta trakums”?

Šo basketbola turnīru dēvē par “Marta trakumu” vienkārši tāpēc, ka marta mēnesī visā ASV notiek ļoti daudz basketbola spēļu, parasti vienā un tajā pašā laikā, kas seko viena pēc otras.

Pirmo reizi turnīrs norisinājās 1939. gadā. Terminu “Marta trakums” pirmo reizi lietoja 1939. gadā Ilinoisas vidusskolas administrācijas darbinieks Henrijs V. Porters attiecībā uz basketbolu, taču NCAA turnīrā tas tika lietots tikai 1982. gadā, kad CBS raidījumu vadītājs Brents Mušburgers to izmantoja NCAA turnīra reportāžas laikā. Kopš tā laika šis termins ir kļuvis par NCAA basketbola turnīra sinonīmu.

Pirmajā NCAA turnīrā piedalījās tikai astoņas komandas. 1951. gadā turnīra komandu skaits dubultojās. Nākamajās desmitgadēs dalībnieku komandu skaits turpināja pieaugt līdz 1985. gadam, kad tika ieviests mūsdienu turnīra formāts ar 64 komandām. 2001. gadā ,,Mountain West Conference” pievienojās I basketbola divīzijai un ieguva automātisku ceļazīmi, palielinot kopējo komandu skaitu līdz 65, tādēļ pirms pirmās kārtas tika pievienota vēl viena spēle. 2011. gadā tika pievienotas vēl 3 komandas un līdz ar tām vēl trīs spēles, lai noslēgtu pirmo četrinieku.

Komandu atlase

Ir divi veidi, kā komanda var iegūt ceļazīmi uz NCAA turnīru.

Pirmais: Visas 32 I divīzijas konferences komandas saņem automātisku ceļazīmi, ko katrai no tām piešķir komanda, kas uzvar pēcsezonas konferences turnīrā. Neatkarīgi no tā, kā komandai veicās regulārajā sezonā, ja tā ir tiesīga spēlēt pēc sezonas un uzvar savas konferences turnīrā, tā saņem ceļazīmi uz NCAA turnīru. Šīs komandas tiek sauktas par automātiski kvalificējušajām komandām.

Otrais: Saņemt papildus ceļazīmi. Atlases komiteja tiekas atlases svētdienā pēc tam, kad ir aizvadītas visas regulārās sezonas un konferenču turnīru spēles, un izlemj, kurām 36 komandām, kas nav automātiski kvalificējušās, ir pietiekami labs sniegums, lai nopelnītu ceļazīmi uz NCAA turnīru.

Kad visas 68 komandas ir noskaidrotas, katrai tiek piešķirts numurs un tā tiek iedalīta vienā no četriem reģioniem, kas nosaka, kādas būs komandas pirmās kārtas spēles.

“Marta trakuma’’ himna

“One Shining Moment” ir “Marta trakuma” himna. Dziesmu 1986. gadā sarakstīja Deivids Barets. Pirmo reizi tā tika atskaņota NCAA basketbola turnīrā 1987. gadā. Pēc katra turnīra dziesma pavada labāko mirkļu montāžu, sākot ar katru uzvaru un lielāko neveiksmi un beidzot ar pašu līdzjutēju reakciju. Barets uzrakstīja dziesmu tieši basketbolam, bet pirmo reizi to bija paredzēts atskaņot pēc Super Bowl XXI. Pēc tam, kad spēles pārraide ieilga, dziesma tā arī netika pārraidīta Super Bowl, taču CBS producents Dougs Toveijs to nolēma izmantot nākamajā “Marta trakuma” turnīrā, kurā tā tiek atskaņota vēljoprojām.

Komandas, kas ir piedalījušās visvairāk

Kopš 1939. gada ir notikuši 80 NCAA turnīri. Piecas no skolām ir piedalījušās vairāk kā citas. Visvairāk NCAA turnīros ir piedalījusies “Kentuki” ar 57 turnīriem un tai seko “Ziemeļkarolīna” ar 49 dalībām turnīrā.

Komanda ar visaugstāko uzvaru skaitu

6 dažādas komandas ir kļuvušas par turnīra uzvarētājām, bet neviena komanda nav spējusi pārspēt “UCLA”, kurai ir 11 uzvaras, no kurām 10 tika iegūtas 12 gadu laikā no 1964. līdz 1975. gadam.

Spēlētājs ar lielāko gūto punktu skaitu

Visvairāk punktu NCAA turnīros ir guvis Kristians Lētners. Viņa kontā ir 407 gūtie punkti. No 1989. līdz 1992. gadam Lētners piedalījies 23 NCAA spēļu mačos.

“Marta trakuma” spēle ar visaugstāko gūto punktu skaitu

Visaugstākais gūto punktu skaits vienā NCAA turnīra spēlē tika sasniegts 1990. gada 18. martā, kad “Loyola Marymount” ar rezultātu 149:115 pieveica “Mičiganu”, kopā gūstot 264 punktus.

Mediju materiāls