Derību sports senajā Ķīnā

Agrāk Ķīnā azartspēles netika uzskatītas par noziegumu vai nelikumīgu darbību. Gluži pretēji, to atbalstīja daudzi politiskie līderi un pat reliģiskie līderi. Pirmās liecības par derībām Ķīnā datējamas aptuveni pirms 4000 gadiem Šangu dinastijas laikā (1600. g. p. m. ē.).

Ķīnas imperators Cjiņ Ši Huans savas valdīšanas laikā no 221. līdz 210. gadam pirms mūsu ēras ieviesa zirgu skriešanās sacīkstes. Iespējams, tāpēc zirgu skriešanās sacīkstes kļuva par vienu no populārākajiem sporta veidiem senatnē. Tajā laikā zirgu skriešanās sacīkstes tika izmantotas arī kā militārās apmācības veids, jo tās palīdzēja karavīriem attīstīt jāšanas prasmes.

Ķīna vienmēr ir bijusi izcilu sportistu zeme, un derības uz tiem bija daudzu cilvēku iecienīta izklaide senajos laikos. Viņi īpaši mīlēja zirgu skriešanās sacīkstes, bet bija arī lieli gaiļu cīņu, kā arī citu dzīvnieku cīņu veidu, piemēram, lāču cienītāji. Han dinastijas imperators Wu Di tik ļoti mīlēja zirgu skriešanās sacīkstes, ka uzcēla sacīkšu trasi savas pils teritorijā, lai viņš varētu vērot savu iecienītāko jātnieku sacensības, kad vien to vēlētos. Tas ir iemesls, kāpēc cilvēki mūsdienas apmeklē arī online casinos, jo to var darīt, kad vien vēlaties un no kuras vietas vēlaties.

Azartspēļu nami

Tang dinastijas laikā lielākajās Ķīnas pilsētās, tostarp Čan’anā (mūsdienu Siaņa), Luojaņā un Čengdu, tika izveidoti azartspēļu nami. Šajās iestādēs tika spēlētas azartspēles, piemēram, kauliņi un domino, kā arī kāršu spēles, piemēram, madžongs. Papildus šīm iekštelpu izklaides formām notika arī āra pasākumi, piemēram, loka šaušanas sacensības un zirgu skriešanās sacīkstes; šos pasākumus bieži apmeklēja imperatora galma pārstāvji, kuri tos vēroja, baudot lauku gaisu ārpus pilsētas mūriem.

Azartspēļu popularitāte turpinājās arī turpmākajās dinastijās: Song dinastijas laikā (960.-1279. gadā) azartspēļu nami bija atrodami visās lielajās Ķīnas pilsētās, un pat dažās mazpilsētās bija savas iestādes, kurās cilvēki varēja spēlēt uz naudu. Tomēr tieši šajā laikā daudzi sabiedrības locekļi sāka nosodīt azartspēles. Daudzi ierēdņi uzskatīja, ka tās veicina noziedzību un korupciju, savukārt citi uzskatīja, ka tās novērš cilvēku uzmanību no darba vai mācībām.

Ķīnieši uzskatīja, ka liktenim ir liela nozīme, nosakot, kurš uzvarēs sacensībās, krāšu spēlēs vai zirgu skriešanās sacīkstēs, tāpēc viņi bieži meklēja zīlniekus, kuri varēja paredzēt iznākumu, pamatojoties uz astroloģiju vai citiem zīlēšanas veidiem, piemēram, dabas zīmēm, putnu dziesmām vai dzīvnieku uzvedību.

Slavenākais derību stāsts senajā Ķīnā

Ķīnas vēsturē slavenākais stāsts par derībām ir stāsts par Vei Gongu un Qin grāfu Xin. Vei Gong bija ģenerālis grāfa Xin pakļautībā. Tajā laikā grāfs Xin bija iesaistījies karā ar Lu Fuchai no Lu, kas bija cita Zhou dinastijas valsts. Šajā laikā Vei Gongs atradās pilsētā Džengā (mūsdienu Džengdžou). Kādu dienu kāds vīrs gāja garām Vei Gong nometnei un dzirdēja, kā viņa karavīri sarunājās par to, cik sarežģīta ir viņu situācija, jo no visām pusēm viņus ieskauj ienaidnieki. Vīrs sacīja, ka viņš var palīdzēt viņiem izglābties no aplenkuma, ja viņi samaksās viņam tūkstoš zelta gabalus. Vei Gong sākumā bija skeptiski noskaņots, bet piekrita viņam samaksāt, ja viņam izdosies izlauzties no aplenkuma.

Tad vīrs devās pie Fuchai un piedāvāja viņam tūkstoš zelta gabalu, ja viņš ļaus Vei Gongam aizbēgt un pievienoties viņam Ye (mūsdienu Handan). Fuchai piekrita un iecēla savus karavīrus sardzē Ye, lai pārliecinātos, ka Vei Gong nepametīs pilsētu pirms nauda tiek samaksāta. Kad vīrs ieradās Ye, Vei Gong jau bija aizbēdzis. Viņš devās uz tikšanos ar Fuchai un nodeva viņam zelta gabalus. Fuchai bija ļoti priecīgs redzēt vīru un pateicās par palīdzību.

Mediju materiāls