Saeima aicina EK atbalstīt Latvijas piensaimniekus

Ņemot vērā Krievijas uzlikto embargo Eiropas Savienības (ES) pārtikas produktiem, Saeima ceturtdien, 13.novembrī, atbalstīja lēmuma projektu, kurā lūdz Eiropas Komisiju steidzami rast pozitīvu risinājumu jautājumā par tiešas kompensējošas palīdzības piešķiršanu Latvijas piena ražotājiem, lai izvairītos no neatgriezeniskām sekām Latvijas piena nozarē, informē Saeimas preses dienests.

Paziņojumā uzsvērts, ka piena ražotājiem Latvijā steidzami nepieciešama palīdzība vismaz piecus līdz sešus mēnešus, kamēr piena pārstrādes uzņēmumi atradīs jaunus tirgus un stāvoklis piena nozarē stabilizēsies.

Tāpat atzīmēts, ka līdzšinējie ES tirgus regulēšanas pasākumi piena ražošanas nozarē nav devuši vēlamo rezultātu, un pašreizējā situācija liecina, ka vājākais ķēdes posms ir piena ražotāji lauksaimnieki, kuri pat sāk apsvērt iespēju samazināt liellopu ganāmpulkus. Šāda notikumu attīstība jau tuvākajā nākotnē var negatīvi ietekmēt ne tikai piena pārstrādes uzņēmumus, bet visas Latvijas piena nozares konkurētspēju.

Saeima vērš uzmanību, ka Latvija ievērojamu piena produkcijas daļu eksportēja uz kaimiņvalstīm, to skaitā Krieviju, tāpēc Krievijas uzliktā embargo sekas piena ražotāji Latvijā izjūt daudz sāpīgāk nekā citās ES dalībvalstīs. Savukārt, lai pārorientētos uz jauniem tirgiem, nepieciešams ilgāks laiks un apjomīgi ieguldījumi.

ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs šā gada septembrī apņēmās rast iespēju sniegt atbalstu visvairāk cietušo valstu lauksaimniekiem, taču šā jautājuma risināšanai nepieciešamie pasākumi joprojām nav veikti, aicinājumā norāda deputāti.