Ražotāju cenu līmenis gada laikā samazinājās par 8,9%

2023. gada augustā, salīdzinot ar 2022. gada augustu, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 8,9 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 13,5 %, eksportētajai produkcijai – par 4,1 %. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājās par 5,5 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,9 %.

Ražotāju cenu līmeni gada laikā visvairāk ietekmēja cenu kritums elektroenerģijas tirdzniecībā un ražošanā, gāzes apgādē un siltumapgādē; koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā, kā arī ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā. Paaugstinoša ietekme bija cenu pieaugumam vairāku pārtikas produktu ražošanā; pārējā ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē, kā arī poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā.

2023. gada augustā, salīdzinot ar jūliju, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,6 %. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 0,4 %,eksportētajai produkcijai – par 0,9 %. Eksportam uz eirozonas valstīm ražotāju cenu līmenis samazinājās par 1,0 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 0,7 %.

Pazeminoša ietekme uz kopējo ražotāju cenu līmeni mēneša laikā bija cenu samazinājumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā; gatavo metālizstrādājumu ražošanā (izņemot mašīnas un iekārtas); gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošanā, kā arī atsevišķu pārtikas produktu ražošanā.