Pazīstamais kokrūpnieks iesaistās baņķiera vagonu biznesā

Par biznesa partneriem ļoti interesantā uzņēmumā kļuvuši valsts galvenais baņķieris – valsts kontrolētās Citadele bankas padomes priekšsēdētājs, Latvijas Garantiju aģentūras valdes priekšsēdētājs Klāvs Vasks – un pazīstamais kokrūpnieks, partiju lielsponsors Uldis Mierkalns.

Kokrūpnieks U. Mierkalns pastarpināti ieguvis 50% kapitāla daļu SIA Ekra Capital, kas iepriekš 100% piederēja K. Vaskam. Visa publiski pieejamā informācija (Uzņēmumu reģistra dati, gada pārskati, K. Vaska valsts amatpersonas deklarācijas) par SIA Ekra Capital ir pelnījusi uzmanību un pat rada zināmu mulsumu. NRA.lv jau pievērsa šim uzņēmumam uzmanību pagājušā gada 22. novembrī publikācijā Vagonu bizness – nenovērtēts «veiksmes stāsts».

Šā uzņēmuma 2012. gada peļņa bija trīs reizes lielāka nekā apgrozījums. Šādus apbrīnojamus saimnieciskās darbības rezultātus SIA Ekra Capital sasniedza, pārdodot nesen (saimniecisko darbību tā ar 2000 latu pamatkapitālu sāka tikai 2010. gadā) iegādātus pamatlīdzekļus – dzelzceļa kravas vagonus. Pamatlīdzekļi pārdoti par 500 000 latu, bet vienlaikus uzņēmums pircis jaunus pamatlīdzekļus par 3,5 miljoniem latu. Atliek tikai secināt, ka SIA Ekra Capital lieliski pelna, pērkot un pārdodot dzelzceļa vagonus, kamēr citi šīs nozares uzņēmēji var nopelnīt, sūri grūti organizējot kravu pārvadājumus pa dzelzceļu.

Jāatgādina, ka K. Vasks no SIA Ekra Capital 2012. gada darījumiem saņēma 125 000 latu dividendes. Tādējādi K. Vasks ieguva pirmo vietu starp valsts amatpersonām, kuras no saviem uzņēmumiem saņēmušas dividendes. Dividendes izmaksātas, pat neskatoties uz to, ka uzņēmumam ir vērā ņemamas kredītsaistības.

Vēl daži fakti par SIA Ekra Capital. Tajā nestrādā neviens algots darbinieks. Uzņēmumam ir viens valdes loceklis (K. Vaska biznesa partnere Evija Kluša) un viens prokūrists (K. Vaska dzīvesbiedre Evija Vaska). SIA Ekra Capital 2012. gada debitoros ir fiksēta pievienotās vērtības nodokļa (PNV) pārmaksa

621 000 latu apmērā. Ja VID atzīs PVN pārmaksu par pamatotu, SIA Ekra Capital atkal būs lieli ieņēmumi, kas nebūs nopelnīti no apgrozījuma.

No K. Vaska pagājušā gada valsts amatpersonas deklarācijas redzams, ka pērn SIA Ekra Capital dividendes nav izmaksājusi. Ailītē veiktie darījumi atrodams ieraksts «atcelts darījums» par 322 141 eiro. Iepriekšējā amatpersonas deklarācijā bija redzams, ka par šādu summu pārdotas kapitāla daļas, bet datu bāzē Firmas.lv bija redzams, ka K. Vasks pārdevis tieši SIA Ekra Capital kapitāla daļas Kipras ofšorā reģistrētajai First Cargo Company FC Ltd (atgādina Krievijas lielās kompānijas Pervaja Gruzovaja kompaņija nosaukumu).

Acīmredzot šis darījums nav īstenojies, bet šā gada sākumā SIA Ekra Capital 50% pārgājuši SIA DMX īpašumā. SIA DMX zibenīgi mainījusi nosaukumu uz SIA Kubit, bet šīs uzņēmējsabiedrības 100% daļas no Kiprā reģistrētās BelomorKanal Limited iegādājies kokrūpnieks, slavenās SIA Pata AB vienīgais īpašnieks U. Mierkalns.

Vismaz partiju ziedotāju saraksti liecina, ka U. Mierkalnam un K. Vaskam ir atšķirīgas politiskās simpātijas. K. Vasks pērn ziedojis 2000 latus Vienotībai. Savukārt U. Mierkalns 10 000 latu ziedojis Einara Repšes partijai Latvijas attīstībai. Turklāt U. Mierkalna SIA Pata AB ir arī viens no lielākajiem (35 000 latu) E. Repšes biedrības Latvijas nākotnes forums ziedotājiem.

Pats K. Vasks uz Neatkarīgās jautājumiem par SIA Ekra Capital atbildēja: «Visa publiskojamā informācija par privātuzņēmumu darbību ir pieejama publiskajās datu bāzēs. Tā kā šis ir privātuzņēmums, kuram ir vairāki īpašnieki, tad jūsu jautājumi skar komercinformāciju, kas nav publiski izpaužama.

Uldis Dreiblats