Pavļuts: Aicinājumi atcelt visus ierobežojumus pašlaik ir nevietā

Tūlītēja visu ierobežojumu atcelšana šobrīd nav iespējama, šorīt intervijā TV3 pauda veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

“Sertifikātu izmantošana no 1. marta, mediķu prāt, jau tā tiek daudz sašaurināta. Mēs ejam tik tālu, cik ir iespējams,” sacīja Pavļuts.

Pēc viņa teiktā, redzot, ka dominējošais omikrona variants ir vieglāks nekā iepriekšējie Covid-19 paveidi, valdības lēmumu pieņemšanā par pandēmijas vadību priekšplānā izvirzījušies ekonomiskie apsvērumi. Tāpat svarīgi bijuši arī citu valstu lēmumi.

Pavļuts atzina, ka pašlaik vienīgais neizdiskutētais jautājums valdības partijām palicis par to, vai no aprīļa saglabāt vakcinēšanās sertifikātu prasību tajās nozarēs, kur tie tiks saglabāti martā – veselības un sociālajā aprūpē un izglītībā. Pavļuts domā, ka šo jautājumu politiķi izlems ap nedēļas laikā.

Kā zināms, valdība šodien, 15. februārī, lems par Covid-19 ierobežojumu samazinājumu. Paredzams, ka no 1. marta privātos pasākumos varētu pulcēties 50 cilvēki, maskas vairs nebūtu obligātās, bet no 1. aprīļa paredzēts atcelt dažāda veida ierobežojumus, saglabājot atsevišķas prasības par masku valkāšanu, kvadrātmetru prasībām, lai dzīve varētu turpināties, kā ierasts.

Veselības ministrijas piedāvātie soļi: 

“Pirmais solis. No 16. februāra drošības pasākumus kā pirmajiem atvieglosim bērniem, kā arī atcelsim šobrīd noteikto darba laika ierobežojumu mazumtirdzniecībā.

Ņemot vērā, ka Covid-19 pandēmija bērnu un jauniešu vidū sasniegusi augstāko līmeni un sāk samazināties, no 16. februāra bērni un jaunieši bez ierobežojumiem varēs doties “zaļajā” vidē, kā arī bez sertifikātu vai testu rezultātu uzrādīšanas piedalīties interešu izglītības, amatieru un sporta aktivitātēs.

Jau pieņemti MK noteikumu grozījumi, ka no 14. februāra skolēniem un pedagogiem, kuri kļuvuši par Covid-19 slimnieka kontaktpersonām, nepiemēro karantīnas nosacījumus; no 16.februāra līdzīgu kārtību attiecināsim arī uz pirmsskolām. Skolēnu un skolotāju drošībai izglītības iestādēs saglabāsies visaptveroša testēšana.

Otrais solis. No 1. marta tiks īstenota līdz šim apjomīgākā drošības pasākumu mazināšana.

Atvērsim līdz šim slēgtās nozares, piemēram, iekštelpu izklaidi, atrakcijas, naktsklubus.

Atcelsim darba laika ierobežojumu.

Atcelsim prasību pēc Covid-19 sertifikāta mazumtirdzniecībā (vienlaikus, līdzīgi kā Lietuvā, saglabāsim prasību vienam apmeklētājam nodrošināt 15 m2 platību).

Būtiski palielināsim maksimālā apmeklētāju skaita prasību organizētos pasākumos (līdz 3000 cilvēkiem), tajos nevajadzēs reģistrēt apmeklētājus, nebūs distances starp sēdvietām, būs atļauti pasākumi bez sēdvietām.

Privātos pasākumos gan iekštelpās, gan ārā varēs pulcēties 50 cilvēki.

Nebūs noteikti grupu lielumi amatieru aktivitātēs, sportā, izglītībā.

Atļausim nebūtisku ieceļošanu (tūrismu) no visām valstīm ar Covid-19 sertifikātu vai negatīvu Covid-19 testu, nebūs pašizolācijas prasības.

Saglabāsim medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru lietošanu iekštelpās.

Ventilācijas, distanču un attālinātā darba prasības būs rekomendējošas.

Covid-19 sertifikāti netiks prasīti pasākumos un pakalpojumos, kas notiek ārā.

Līdz 1.aprīlim Covid-19 sertifikāti tiks lietoti iekštelpās vidēs, kur ir palielināts risks – publiskos pasākumos (izrādes, koncerti, kino, sporta sacensību skatīšanās), naktsklubos, atrakcijās, piedaloties sporta vai amatieru aktivitātēs, ēdināšanā, individuālajos pakalpojumos, kur netiek lietotas medicīniskās maskas vai FFP2 respiratori.

Sertifikātu derīguma termiņš pakalpojumu saņemšanai no 15. februāra tiek pārcelts uz 1. aprīli.

Līdz 1. aprīlim primārās vakcinācijas, pārslimošanas vai balstvakcinācijas sertifikāts saglabājas kā prasība darbam izglītības iestādēs, sociālās aprūpes centros, ārstniecības iestādēs. Tas būs vajadzīgs arī darbiniekiem, kuri saskaras ar klientiem publiskajā sektorā un vietās, kur noteikta Covid-19 sertifikātu lietošana. Pārējos gadījumos sertifikāta nepieciešamību noteiks darba devējs.

Trešais solis. No 1. aprīļa tiek atcelti visi drošības pasākumi, saglabājot tikai rekomendācijas.”

Foto: Valsts kanceleja