Pārtikas embargo nespēs palielināt Krievijas iekšzemes ražošanu, uzsver eksperti

Neraugoties uz Krievijas prognozēm, ka pārtikas embargo kļūs par galveno iespēju Krievijas lauksaimniecības izaugsmei, industrijas analītiķi uzsver, ka importa aizliegums nespēs palielināt iekšzemes ražošanu.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins pirms nedēļas paziņoja, ka Krievija nolēmusi pagarināt pārtikas embargo pārtikas produktiem no Eiropas Savienības (ES) uz vienu gadu. Neraugoties uz zaudējumiem, tiek uzsvērts, ka sankcijām ir vairākas priekšrocības attiecībā uz Krieviju – tās motivēs uzņēmumus pievērsties vietēju preču ražošanai un veicinās valsts ekonomiku.

“Šodien lauksaimniecība attīstās salīdzinoši dinamiski, paldies valdībai un importa ierobežojumiem,” pagājušā nedēļā izteicies ministru prezidents Dmitrijs Medvedevs.

Tikmēr analītiķi steidz apšaubīt šos izteicienus, norādot, ka pārtikas embargo nav galvenais iemesls šim pārmaiņām un neskatoties uz labvēlīgām pārmaiņām iekšzemes ražošanā, nabadzība Krievijā tomēr turpina pieaugt.

Līdz ar pārtikas embargo pagarināšanu, lauksaimniecības produktu ražotāji izskatījās cerīgi, norādot, ka aizliegums kļuvis par iespēju palielināt savu tirgus gaļu. Taču eksperti uzsver, ka lauksaimniekiem gaidītos uzlabojumus sniedzis nevis pārtikas embargo, bet rubļa devalvācija.

“Ievestie produkti ir kļuvuši pārāk dārgi un tāpēc importa preces ir kļuvušas mazāk pievilcīgas Krievijas patērētājiem,” skaidro eksperti.

Tāpat tiek norādīts, ka līdz ar ES produktu pazušanu no pārtikas plauktiem, pastāv mazāka konkurence un līdz ar to rodas sliktāka pārtikas produktu kvalitāte, jo bez ES konkurences, Krievijas uzņēmumiem ir mazāk stimula paaugstināt to kvalitāti vai pārdot savus produktus aktīvāk. Tiek pieļauts, ka ilgtermiņā vietējie ražotāji pamazām zaudēs tirgus daļu.

Jau vēstīts, ka pagājušajā nedēļā stājās spēkā Eiropas Savienību (ES) līderu lēmums, kas paredz, ka ekonomiskās sankcijas pret Krieviju būs spēkā līdz 2016.gada janvārim, kad paredzēts pilnībā īstenot Minskas pamieru. Tikmēr, reaģējot uz ES lēmumu, Krievija pagarinājusi pārtikas embargo uz gadu.