Latvijas Bankas prezidents: Bezsāpīgu risinājumu inflācijas samazināšanai diemžēl nav

Inflācija sāk atkāpties, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

Kā norādīja Kazāks: “Vienkāršu un bezsāpīgu risinājumu inflācijas samazināšanai diemžēl nav. Labā lieta gan ir tāda, ka inflācijas tempi sāk samazināties, un mūsu prognozes liecina, ka [..] gada otrajā pusē inflācija būs jau viencipara skaitļos.”

Pēc viņa sacītā, ir redzams, ka algas mēģina noķert cenu kāpumu. “Pēc tam ir risks, ka no algu kāpuma atkal cenas aug. Līdz ar to veidojas spirāles riski,” piebilda eksperts.

“Inflācija dzen cenas uz augšu, un tas mehānisms, lai to cenu kāpumu apturētu, ir procentlikmju kāpums. Nav tā, ka procentlikmes kāpušas pašas no sevis. Diemžēl, lai samazinātu cenu pieaugumu, ir nepieciešams pieprasījuma samazinājums,” intervijā sacīja Latvijas Bankas prezidents.

Viņš norādīja, ka ekonomika tomēr ir diezgan noturīga, darba tirgus ir diezgan spēcīgs, bezdarba līmenis ir ļoti zems, bet kopumā ekonomika šogad būs ļoti nīkulīga.

“Latvijas problēma ir finanšu pakalpojumu pieejamība. Lai finanšu pakalpojumi ir lētāki, vieglāk pieejami plašākam iedzīvotāju lokam. Ja mēs saliekam visas šīs lietas kopā, [..] tad ieguvums būs paliekošs,” sacīja Kazāks.

Kā zināms, Latvijas Banka samazinājusi gada vidējās inflācijas prognozi 2023. gadam no 10% līdz 8,5% un paaugstinājusi iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš prognozētajiem 0,5% līdz 1,2%.

Foto: Valsts kanceleja