Kariņš: Mums būs jādomā, kādā veidā palīdzēt tiem Ukrainas bēgļiem, kuri nevar iesaistīties darba tirgū

Iekšlietu ministra galvenais uzdevums būs pilnvērtīgi palīdzēt Ukrainas bēgļiem un nodrošināt arī iekšējo drošību valstī kopumā, aicinot atbalstīt Kristapu Eklonu kā nākamo iekšlietu ministru, sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

“Ja tā padomā mirkli, kāds ir bijis mūsu kopīgais darbs kopš šīs Saeimas sasaukuma sākuma, kopš tā laika, kad mēs izveidojām valdību, mēs faktiski esam dzīvojuši no krīzes krīzē. Izveidojot valdību, pirmais darbs, kas daudziem jau varbūt ir piemirsies, bija tikt galā ar lielo bankas uzticības krīzi, kas bija mūsu valstī. Starptautisks skandāls, mūsu valsts ne tikai reputācija, bet, iespējams, mūsu ekonomikai draudēja nopietnas sekas, ja mēs iekļūtu tai saucamajā pelēkajā vai melnajā sarakstā, no kā mēs veiksmīgi izkļuvām. Izkļuvuši no šīs krīzes, mums uznāca… ne tikai mums, bet visai pasaulei kovid krīze, kas divus gadus šī pandēmija plosījusies. Kā man pašam nupat tās atgādināja, būdams kontaktā ar cilvēku, kurš ir, neskatoties uz to, ka it kā pandēmija ir atkāpusies, vienalga saslimis. Tas ir atgādinājums, ka tas mums visiem nav aiz muguras, bet mēs labi atceramies izaicinājumu, kas mums visiem bija… visai sabiedrībai tikt ar šo galā,” uzrunājot Saeimas deputātus, sacīja Kariņš.

“Apmēram tikuši ar šo krīzi galā, mums pagājušajā vasarā vēl uznāca Baltkrievijas robežas krīze, kur Baltkrievijas valdība organizēja trešo personu reisus uz Minsku, un tad ar viņu drošības struktūru palīdzību centās panākt, ka šie cilvēki nelegāli šķērso Eiropas Savienības ārējo robežu, tai skaitā Latvijas ārējo robežu, ar ko mēs arī veiksmīgi tikām galā. Tiesa, situācija nav pavisam pazudusi, aizvien pa laikam notiek šādi mēģinājumi, bet šajā laikā mūsu valsts robežsardze, policija un bruņotie spēki ir iemācījušies lieliski sadarboties. Un mūsu robeža ar Baltkrieviju tiek lieliski uzraudzīta. Tā kā mēs apmēram tikām galā ar Baltkrievijas robežsituāciju, tad Krievija frontāli neprovocēti uzbruka Ukrainai, un šis karš jau divas dienas vairāk par trim mēnešiem ilgst ar visām tām sekām pasaules drošības situācijā un, protams, kas mūsu valstī, arī tiešā veidā ietekmē mūs, tas ir, ar… ar Ukrainas civilo iedzīvotāju iebraukšanu vai tā saucamajiem Ukrainas bēgļiem, kuri ir parādījušies Latvijā, ar kuriem mēs kā sabiedrību cenšamies viņus uzņemt, iekļaut, palīdzēt un pasargāt,” turpināja premjers.

“Visā šajā laikā mēs esam izrādījuši gan kā sabiedrība, gan kā Saeima un kā valdība neticamu izturību. Līdzsvars, ko mēs esam noturējuši valstī, ir bijis nepieciešams kā tāds ķīlis kuģim, kas, neskatoties uz bangām, neļauj kuģim apgāzties. Manuprāt, mums ir uzdevums un pienākums noturēt valsti stabili šajos laikos, lai palīdzētu izvest mūs cauri arī šiem laikiem. Tajā sakarā ir ārkārtīgi svarīgi, ka valdība var turpināt savu darbu pilnā sastāvā. Un konkrēti mums šodien ir runa par vēl divu jaunu ministru apstiprināšanu. Šis jautājums ir tieši par Eklona kungu. Tātad iekšlietu ministra postenis šobrīd tiek pildīts, to pilda mūsu aizsardzības ministrs, bet viņam ir, kā saka, pilna laika darbs tieši šajā ministrijā. Mums vajadzīgs cilvēks, kas varētu pārņemt atkal grožus pilna laika iekšlietu sistēmā,” sacīja Kariņš.

Viņš norādīja uz to, ka Eklona kungs ir ģenerālis, viņš ir VUGD vadītāja vietnieks. Viņam ir apmēram 30 gadu stāžs šajā dienestā, un viņš ir savas jomas augstas raudzes profesionālis, par to nevienam šaubu nevar būt.

“Šai ministrijai ir uzticēts, kopš sākās karš vai 24. februāra, kopš šis te frontālais uzbrukums visai Ukrainai no Krievijas puses sākās, koordinēt un novadīt mūsu Ukrainas bēgļu uzņemšanu Latvijā. Un šis izaicinājums tik tiešām ir liels, jo, ja mēs sākumā domājām, ka nu trijos mēnešos apmēram noskaidrosies, ka tagad mēs redzam pēc trim mēnešiem, ka tā situācija diemžēl ieilgs un varētu ieilgt uz mums nezināmu laiku, kas nozīmē, ka mums ir jāizdomā vēlreiz, kādā veidā palīdzēt ilgtermiņā tiem Ukrainas bēgļiem, kuri nevar un nevarēs iesaistīties darba tirgū,” sacīja Kariņš.

“Mums ir ļoti daudz bērnu, mums skolas ir atvērtas gandrīz 5000 bērnu… ukraiņu bērnu ir pierakstījušies mūsu mācību sistēmā, kādi 3500 ukraiņu ir atraduši jau darbu Latvijā, bet kopumā mūsu valstī uzturas aptuveni 30 tūkstoši, no kuriem apmēram nepilni 10 tūkstoši tiek arī dažādos veidos izmitināti. Un tas ir konkrēti šī ministra kā atslēgas personas uzdevums un priekšrocība ierosināt, kā mums vislabāk ar šo tikt galā vidējā un ilgtermiņā. Un tāpēc, es domāju, ka ir ļoti svarīgi, ka mēs šo posteni pildām, ka Saeima varētu atbalstīt Eklona kunga strādāšanu šajā amatā, lai valdība atkal varētu būt pilnā sastāvā,” sacīja Kariņš.

Foto: Valsts kanceleja