Ekonomists: Preces kā privātpersonas turpmāk pirksim mazāk

1. janvārī pamodīsimies ne tikai ar paģirām, bet arī apziņu, ka ekonomika iesoļojusi recesijā, LTV raidījumā “Šodienas jautājums” komentē Eiropas Ārlietu padomes biedrs, ekonomists Andris Strazds.

Viņš skaidro, ka investīcijas un eksports Latvijā stagnē, arī preces kā privātpersonas turpmāk pirksim mazāk.

“Mājsaimniecību patēriņa ziņā mēs kā privātpersonas, ja turpināsim maksāt to pašu summu, reālajā izteiksmē pēc apjoma, protams, pirksim mazāk. Un tas nākamā gada sākumu varētu padarīt sajūtu ziņā sliktāku, nekā rādīs makroekonomiskie skaitļi,” pauda ekonomists.

“Sankciju ietekme pakāpeniski – gan importa komponenšu nepieejamība, gan nespēja pienācīgi apkopt naftas ieguves iekārtas un tā tālāk – tur tā ietekme ir vairāku gadu garumā, tad var būt kāds brīdis, kad kādas atsevišķas lietas sāk sabrukt,” sacīja Strazds.

Savukārt Fiskālās disciplīnas padomes loceklis, bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš norādīja: ” Importa liegums ir svarīgs, bet redzam, ka tas tiek apiets. Svarīgāk, lai nav naudas. Te ir svarīgi šo eksportu, ieņēmumus, ko Krievija pelna ar augstajām naftas un gāzes cenām, nogriezt, un tā ir ilgtermiņā vājā vieta Krievijas stratēģijā.”

Runājot par prognozēm energoresursu tirgū, Strazds pauda:”Šo ziemu mēs vēl pārdzīvosim, ņemot vērā laikapstākļus, taču jāskatās trīs gadus uz priekšu un jādomā par elektroenerģijas situāciju”.