EK samazinās atbalstu zemo cenu aviokompānijām

Kā ziņo plašsaziņas mediji, Eiropas Komisija (EK) ceturtdien pieņēma izmaiņas valsts palīdzības noteikumos, kas attiecas uz zemo cenu aviokompānijām. Šie grozījumi saistīti ar tradicionālo aviokompāniju sūdzībām par konkurentu, viņuprāt, negodīgajām valsts subsīdijām.

Kā izteicās Eiropas Savienības konkurences komisārs Hoakins Almunija, jauno noteikumu mērķis ir nodrošināt godīgu konkurenci, neatkarīgi no biznesa modeļa.

Zemo cenu lidsabiedrības spēj piedāvāt zemākas cenas tāpēc, ka tās lido no un uz reģionālajām lidostām, tādējādi iegūstot atbalstu no vietējām varasiestādēm, kas savukārt ir ieinteresētas piesaistīt cilvēkus savam reģionam.

Kā uzskata tradicionālās aviokompānijas, šāds darbības modelis sniedz zemo cenu lidsabiedrībām negodīgas priekšrocības, savukārt zemo cenu lidsabiedrības izsakās, ka konkurenti nespēj pielāgoties tirgus pārmaiņām.

Kā norāda EK, jaunajās izmaiņās ir iekļauts nosacījums, ka desmit gadu pārejas periodā būs ļauta valsts palīdzība reģionālām lidostām, kurās pasažieru skaits nepārsniedz 3 miljonu cilvēku gadā. Šīm lidostām būs dots laiks, lai atrastu tādu biznesa modeli, kas tām ļautu pilnvērtīgi nosegt pamatdarbības izmaksas.

Īpašu atbalstu saņems lidostas, kuras apmeklē ne vairāk kā 700 000 pasažieru gadā. Šādām lidostām būs iespēja saņemt valsts atbalstu lielākā apjomā. Šī situācija tiks pārskatīta pēc pieciem gadiem.

Tiek plānots, ka jaunie noteikumi tiks ieviesti martā.

BNA Latvia